Jak podaje portal milmag.pl Siły Powietrzne RP i niemieckie Luftwaffe podpisały porozumienie techniczne w zakresie współpracy podczas operacji przekraczania granicy państwowej w ramach realizacji misji NATO Air Policing.
12 maja w Warszawie zostało podpisane porozumienie techniczne w zakresie współpracy podczas operacji przekraczania granicy państwowej (CBO, Cross Border Operations) w ramach realizacji misji NATO Air Policing (Ponad 400 przechwyceń samolotów przez NATO).
Siły Powietrzne RP i niemieckie Luftwaffe podpisały porozumienie techniczne w zakresie współpracy podczas operacji przekraczania granicy państwowej w ramach realizacji misji NATO Air Policing / Zdjęcie: sierż. Piotr Gubernat, DO RSZ
W imieniu Ministrów Obrony Narodowej Polski i Niemiec, porozumienie podpisali Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) gen. broni Tomasz Piotrowski razem z Dowódcą Centrum Operacji Powietrznych Federalnej Republiki Niemiec gen. broni Klausem Haberserzerem, będącym jednocześnie Dowódcą Sojuszniczego Połączonego Centrum Operacji Powietrznych (CAOC, Combined Air Operation Centre) w Uedem (Niemcy zamawiają 38 najnowszych Typhoonów, Współpraca wojsk lotniczych Polski i Słowacji).
Przedmiotowy dokument reguluje, niezwykle istotną dla zachowania ciągłości realizacji misji Air Policing, kwestię współdziałania sił i środków pełniących dyżury bojowe w ramach zintegrowanego systemu dowodzenia obroną powietrzną i przeciwrakietową NATO (NATINAMDS) podczas konieczności przekroczenia polsko-niemieckiej granicy państwowej w przestrzeni powietrznej. Uszczegółowienie warunków i zasad współpracy w tym zakresie przyczyni się do zwiększenia efektywności ochrony integralności suwerennej przestrzeni powietrznej państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego (Luftwaffe rozpoczyna działania w Szawle, Centrum Operacji Powietrznych i Kosmicznych Bundeswehry).
Gen. broni Klaus Haberserzer powiedział:
Jestem zaszczycony i zadowolony, że mogę być dziś w Warszawie, aby podpisać porozumienie o współpracy podczas operacji przekraczania granicy państwowej oraz dyżurów alarmowych [QRA, Quick Reaction Alert – przyp. red.]. Wraz z naszymi podpisami finalizujemy kolejny etap współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi wojskami lotniczymi. Ta współpraca ciągle się zacieśniała i intensyfikowała w ciągu wielu lat naszego partnerstwa, zwłaszcza na polu treningów i ćwiczeń. Nakreśliło to drogę do wspólnych operacji takich jak Baltic Air Policing, gdzie współpracujemy ramię w ramię i skrzydło w skrzydło, aby wykonywać nasze wspólne zadania. Porozumienie, które dziś podpisaliśmy, zezwala naszym samolotom bojowym pełniącym dyżury alarmowe wlatywać i działań w przestrzeni powietrznej drugiego państwa, nie tylko dla ochrony naszych populacji, ale także z pożytkiem dla całego Sojuszu.
Do tej pory, istniejące porozumienia dwustronne, zezwalały na lot w przestrzeni powietrznej drugiego państwa samolotu przenoszącego uzbrojenie jedynie po uzyskaniu zgody na poziomie ministerstw obrony, co trzeba było wnioskować 24-48 godzin wcześniej. W praktyce, w czasie pokoju, uniemożliwiało to np. kontynuację eskorty bądź pościgu samolotu bojowego w ramach dyżuru QRA za innym statkiem powietrznym, który wleciał w przestrzeń powietrzną sąsiada. Od teraz odpowiednia zgoda na lot transgraniczny i w przestrzeni powietrznej sąsiada będzie udzielana na poziomie struktur wojskowych, koordynujących wspólne działania.
Tekst pochodzi z Magazynu Militarnego MILMAG.
Co wy na to?
Źródło: milmag.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!