Wiadomości

Segregacja sanitarna na pielgrzymkach? „Będą dwie listy”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak zadecydował o ograniczeniach w pielgrzymowaniu dla „osób niezaszczepionych”. Przy zapisach na diecezjalną pielgrzymkę na Jasną Górę będzie osobna lista dla wiernych, którzy nie poddali się szczepieniu przeciw COVID-19, z limitem 300 miejsc. Pozostali chętni przy zapisie muszą okazać „certyfikat szczepień”.

– Przy zapisach obowiązywać będą dwie listy. Na jednej zapisujemy tylko osoby zaszczepione, które przy zapisywaniu się okażą potwierdzenie otrzymania pełnego cyklu szczepień przeciwko COVID-19 szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej. To potwierdzenie (wersja papierowa lub elektroniczna) pielgrzym musi mieć przy sobie w trakcie pielgrzymki. Na drugiej liście zapisujemy osoby niezaszczepione. Sanepid rekomenduje aby maksymalna liczba niezaszczepionych pątników nie przekroczyła 300 osób – na tę listę wpisujemy także dzieci, które nie zostały zaszczepione pełnym cyklem. – można przeczytać w komunikacie biskupa sosnowieckiego dotyczącym zasad obowiązujących na pieszych pielgrzymkach diecezjalnych na Jasną Górę.

Dyrektor pielgrzymki, ks. Paweł Tracz, w wywiadzie opublikowanym na stronie diecezji zaznacza, że wprowadzone zasady nie mają charakteru dyskryminacyjnego.

– Dwie listy zapisów – jedna dla osób zaszczepionych, a druga dla niezaszczepionych – ma nam pomóc w organizacji pielgrzymki. Chciałbym mocno podkreślić, że dwie listy zapisów nie oznaczają dwóch, osobnych grup pielgrzymkowych. Wszyscy – zaszczepieni i niezaszczepieni – będą pielgrzymować razem. Nie będzie żadnej „segregacji”, ani „dyskryminacji” jednych, bądź drugich. Nie będzie osobnych pól namiotowych dla zaszczepionych i niezaszczepionych.

Wprowadzone w diecezji zasady duchowny tłumaczy wymogami nałożonymi na organizatorów pielgrzymek przez Główny Inspektorat Sanitarny.

– Sporządzenie dwóch list ma służyć kwestiom informacyjnym. Musimy wiedzieć, kto idzie w pielgrzymce i czy jest zaszczepiony, bo tutaj Główny Inspektorat Sanitarny nakłada na nas taki wymóg. Pamiętajmy, że zgodnie z rekomendacją GIS w pielgrzymce nie powinno iść więcej niż 300 osób niezaszczepionych, więc aby sprostać tym wymaganiom sanitarnym, musimy po prostu wiedzieć ile takich pątników mamy. Z kolei osoby zaszczepione również muszą podporządkować się wymogowi, który mówi, że należy mieć przy sobie stosowne zaświadczenie o przebytym pełnym szczepieniu. – wyjaśnia dyrektor pielgrzymki.

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce określają limit niezaszczepionych pątników jako „zalecenie”. Tymczasem rządowe rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii mówi, że zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać na zewnątrz bez żadnego limitu. Treść wytycznych GIS jest dostępna na stronie:

https://www.gov.pl/web/gis/wytyczne-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-organizatorow-ruchu-pielgrzymkowego-podczas-stanu-epidemii-c0vid-19-w-polsce2

Konrad Kulig
fot. diecezja.sosnowiec.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!