Świat Wiadomości

Przy pomocy Google Earth odnaleziono największy na świecie geoglif

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal whatsnext.pl na pustyni Thar w Indiach znajduje się ogromnych rozmiarów geoglif, którego odkrycie było możliwe dzięki usłudze Google Earth. Naziemna struktura składa się z dziesiątek linii pokrywających łączny obszar o powierzchni ponad 20 hektarów.

Geoglify znajduje się na całym świecie, a Azja nie jest w tym względzie odosobniona. Linie tworzące rysunki na pustyni Thar mają około 10 centymetrów głębokości, podczas gdy ich szerokość wynosi od 20 do 50 centymetrów. Jak na razie nie wiadomo jeszcze, w jakich okolicznościach powstały, lecz jedna z teorii zakłada użycie do przeorania ziemi pługa ciągniętego na przykład przez wielbłądy.

Co ciekawe, wiek geoglifu nie jest szczególnie powalający, ponieważ szacuje się, iż został on wykonany około 150 lat temu. Nie ma więc co liczyć na doniesienia o udziale prehistorycznej bądź pozaziemskiej cywilizacji w jego tworzeniu. Obecnie obszary, na których rozciągają się linie, są wykorzystywane głównie do wypasania kóz i owiec. Tamtejsza gleba jest jednak zbyt jałowa, aby prowadzić uprawy, dlatego nic dziwnego, że struktury – wykryte za sprawą Google Earth – zostały zidentyfikowane dopiero teraz.

Łącznie w okolicach linii widzianych z lotu ptaka natrafiono na dziesięć kamiennych struktur. Trzy z nich mają formę kopców, podczas gdy trzy kolejne są prostokątnymi kamieniami używanymi najprawdopodobniej w formie punktów orientacyjnych. Najciekawsze wydają się natomiast cztery pozostałe, które są pokryte nierozszyfrowanymi jeszcze napisami. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że pustynia Thar jest dość licznie usiana tego typu pomnikami, dlatego nie ma pewności, by można je było powiązać z geoglifami.

Naukowcy zwracają uwagę na konieczność zabezpieczenia linii, które są podatne na niszczenie między innymi za sprawą przejeżdżających pojazdów. Indyjskie struktury nie są z pewnością równie interesujące co prawdopodobnie najsłynniejsze geoglify w historii, czyli linie z Nazca, jednak mogą nam powiedzieć sporo na temat historii tego obszaru. Peruwiańskie struktury ukazują wizerunki dzikich zwierząt, chociaż nie wiadomo, jakie było ich przeznaczenie. Być może twórcy chcieli za ich pomocą skontaktować się z bóstwami spoglądającymi z nieba.

Autor: Aleksander Kowal

Ciekawe.

Źródło: whatsnext.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!