Wiadomości

Pogrzeb Tomasza Wójcika ps. “Tarzan”, legendarnego dowódcy partyzanckiego NSZ i AK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś w Świętokrzyskiem odbył się pogrzeb legendarnego ppor. Tomasza Wójcika „Tarzana” oraz uroczystości upamiętniające poległych w obławie żołnierzy z jego oddziału.

Uroczystości rozpęły się o godz. 10:00 w Woli Grójeckiej. To tu 7 lipca 1944 roku w wyniku niemieckiej obławy zginęło 37 partyzantów z oddziału „Tarzana”. Po odegraniu hymnu państwowego i odmówieniu modlitwy, miał miejsce apel poległych oraz salwa honorowa. Następnie uczestnicy uroczystości oddali hołd bohaterom Ziemi Świętokrzyskiej, składając kwiaty i paląc znicze przy Pomniku poległych żołnierzy.

W południe w Ćmielowie pożegnano doczesne szczątki śp. ppor. Tomasza Wójcika ps. „Tarzan” – kawalerzystę, partyzanta z czasu II wojny światowej, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, słynnego dowódcę akcji likwidacyjnej ośmiu oficerów i żołnierzy Wehrmachtu, w tym generała Kurta Rennera – najwyższego rangą niemieckiego generała zastrzelonego przez polskie podziemie. Po wojnie ppor. Wójcik ukrywał się przez agenturą UB, dopóki nie udało mu się wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Zginął tragicznie 8 lipca 1951 r. w Chicago. Zgodnie z wolą Rodziny jego szczątki, po 70 latach od śmierci, spoczęły na ojczystej ziemi na ćmielowskim cmentarzu.

Tomasz Wójcik ps. „Tarzan” ur. w 1908 r. w Zawichoście nad Wisłą. Służbę wojskową odbywał w 2. Pułku Ułanów Grochowskich w Suwałkach. Przyjął partyzancki pseudonim „Tarzan” od imienia swojego ulubionego konia. Od początku wojny działał w partyzantce, w latach 1939-1943 r. był dowódcą Placówki ZWZ-AK w Zawichoście. Następnie wstąpił do Narodowych Sił Zbrojnych. W wyniku umowy por. Jana Piwnika „Ponurego” i rtm. Leonarda Zub-Zdanowicza „Zęba” z NSZ oddział „Tarzana” 8 września 1943 r. podporządkował się i wszedł w skład Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Najsłynniejszą akcją oddziału „Tarzana” było zlikwidowanie ośmiu oficerów i żołnierzy Wehrmachtu, w tym generała Kurta Rennera.

7 lipca 1944 r. oddział „Tarzana” został znienacka zaatakowany przez znaczne siły niemieckie, śmierć poniosło 37 partyzantów, a czterem udało się zbiec.

Po wybuchu Powstania Warszawskiego Wójcik udał się do stolicy, gdzie walczył aż do jego zakończenia w 2. Pułku Piechoty Legionów AK. Po zakończeniu wojny w ucieczce przed agentami UB został przemycony przez Kłodzko do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech. Następnie udał się do swojej ciotki w USA. Zginął w tajemniczych okolicznościach (zastrzelony lub zasztyletowany nożem) w zamachu skrytobójczym 8 lipca 1951 w Chicago. Został pochowany na cmentarzu w Detroit.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!