Europa Wiadomości

Niemcy zainwestują miliardy euro w nowoczesną technologię

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal EUROACTIV, Niemcy planują zainwestować kilka miliardów euro, aby przywrócić produkcję półprzewodników do Europy. Działanie to ma na celu wzmocnienie niemieckiej i europejskiej suwerenności technologicznej.

Obecnie Europa pozostaje w tyle za innymi kontynentami w mającym aktualnie miejsce wyścigu technologicznym. Od wielu lat produkcja półprzewodników w Europie wykazuje tendencję spadkową w stosunku do reszty świata. Jak informują autorzy artykułu, udział Europy na tym rynku spadł z 35% w 1990 roku do obecnych skromnych 9%.

Warto zaznaczyć, że Europa nie przegrywa z resztą świata jedynie pod względem ilościowym. Produkowane na jej terenie półprzewodniki są technologicznie mało zaawansowane. Eksperci EUROACTIV donoszą, że azjatyckie firmy takie jak TSMC czy Samsung już teraz produkują półprzewodniki w 3-nanometrowym procesie technologicznym. Udało im się to osiągnąć, dzięki wykorzystaniu nowej, ulepszonej generacji krzemowych układów półprzewodnikowych. Po zagęszczeniu tranzystorów na półprzewodnikach doszło do zwiększenia ich szybkości i zmniejszenia pobieranej przez nich mocy. W tym samym czasie w większość europejskich zakładów produkuje się półprzewodniki w stosunkowo starym 20-nanometrowym procesie technologicznym.

Niemiecki rząd wierzy, że błyskawiczny rozwój technologii związanych ze sztuczną inteligencją, Big Data i Internetem Rzeczy jest dla ich gospodarki ogromną szansą. Sądzi on, że czwarta rewolucja przemysłowa pomoże im w przywracaniu, utraconych przez globalizację, miejsc pracy w przemyśle. Jak stwierdza niemieckie ministerstwo:

„samo niskie wynagrodzenie nie będzie już argumentem za decyzją o lokalizacji przemysłowej”

Błyskawiczny rozwój technologii jest ogromną szansą dla niemieckiej gospodarki, ale jednocześnie rodzi on zagrożenie. Obecnie opisywany kraj importuje większość wykorzystywanych na jego terenie półprzewodników. W przyszłości może on być technologicznie uzależniony od innych państw. Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Aktualnie podejmuje on działania mające zmienić ten stan rzeczy. Jak informuje EUROACTIV, 1 września przeprowadził on rozmowy z 50 przedstawicielami europejskiego i międzynarodowego przemysłu półprzewodników. Starał się zachęcić ich do inwestowania w Niemczech i zaoferował im finansowe oraz prawne wsparcie.

 

Niemiecki plan wpasowuje się w Europejską strategię. W tym roku Komisja Europejska (KE) przedstawiła wizję i kierunek transformacji cyfrowej w Europie do 2030 roku. Jednym z założonych celów jest zwiększenie udziału Unii Europejskiej na rynku półprzewodników z 9% do 20% w 2030 roku. KE mierzy naprawdę wysoko. Aby osiągnąć założony cel w ciągu najbliższej dekady, moce produkcyjne w branży skupionej wokół półprzewodników muszą zwiększyć się kilkukrotnie.

Autor: Adam Suraj

Co wy na to?

Źródło: obserwatorgospodarczy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!