Jak informuje portal kresy.pl według przedstawiciela MSZ Węgier, ochrona mniejszości narodowych jest priorytetem dla węgierskiego przewodnictwa w Komitecie Ministrów Rady Europy.
W tym tygodniu podczas konferencji w Budapeszcie, Péter Sztáray, sekretarz stanu ds. polityki bezpieczeństwa w MSZ Węgier powiedział, że jednym z głównych celów w ramach węgierskiego przewodnictwa w Komitecie Ministrów Rady Europy jest ochrona mniejszości narodowych. Według niego, to zasadnicze zadanie, obok m.in. wzmacniania stabilności demokratycznej w Europie.
Polityk zaznaczył, że Węgry aktywnie poszukują sposobów na wspieranie i promowanie praw mniejszości narodowych. Podkreślił przy tym wagę roli, jaką w ochronie praw mniejszości odgrywają grupy obywatelskiej i instytucje badawcze.
– Mniejszości narodowe zawsze odgrywały centralną rolę w węgierskiej polityce – powiedział Sztáray. Zaznaczył, że członkowie diaspory węgierskiej cieszą się wsparciem ze strony państwa węgierskiego. Dodał, że Węgry gwarantują ochronę i autonomię kulturową mniejszościom narodowym, które żyją na terytorium kraju.
– Ochrona i promowanie praw mniejszości narodowych gwarantuje stabilność i pomyślność państw członkowskich Unii Europejskiej, a także stabilność Europy jako instytucji – powiedział przedstawiciel MSZ Węgier. Dodał, że język, kultura i tradycje mniejszości narodowych są dla Europy nieocenione. Zaznaczył, że trzeba je chronić zarówno na poziomie narodowym, jak i europejskim.
Jak pisaliśmy, w sierpniu br., przemawiając na szczycie Platformy Krymskiej, prezydent Węgier János Áder wypomniał Ukrainie łamanie praw mniejszości węgierskiej.
„Węgrzy stali się częścią innych państw, chociaż tego nie chcieli. Nikt ich nigdy nie zapytał, w jakim kraju chcą mieszkać. Węgrzy, którzy mieszkali w innych krajach, cierpieli od wieków, ponieważ odebrano im szkoły i domy. Dołożono wszelkich starań, aby uniemożliwić im naukę własnego języka” – mówił prezydent Węgier.a
„Jeśli posługiwanie się ojczystym językiem jest ograniczane, jeśli tym, którzy posługują się ojczystym językiem, grożą kary, jest to sprzeczne z ideałami demokracji i nie przynosi to korzyści narodowi państwowemu” – kontynuował Áder wyraźnie nawiązując do ukraińskich ustaw językowej i oświatowej, ograniczających posługiwanie się językami mniejszości.
Źródło: kresy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!