Inskrypcja odkopana podczas nielegalnych wykopalisk przeprowadzonych przez ISIS w starożytnym mieście Sura, leżącym niedaleko syryjskiego miasta Rakka, w latach 2013-2015, została uznana za najstarszy znany pisemny zabytek zachodniego imperium Hunów.
Napis na starożytnym fragmencie kolumny, która została odkopana podczas wykopalisk prowadzonych przez ISIS w starożytnym mieście Sura w latach 2013-2015, jak donoszą tureckie media, świadczy o pobycie tam wojsk Zachodniego Imperium Hunów, którzy do tego mieli własne pismo.
Zdjęciom wykonanym w latach 2013-2015 przyjrzał się Ali Othman, ekspert zajmujący się późną starożytnością. poddając analizie w szczególności napis na fragmencie starożytnej kolumny, która przypadkowo znaleziona została w trakcie wykopalisk prowadzonych pod okiem ISIS w 2015 r. W wyniku intensywnych badań, którym poddano inskrypcję, badacze doszli do wniosku, że została ona napisana w typie tureckiego rytu, który był znany z regionu Jeniseju w południowej Syberii, i poproszono uczonych turkologów o odczytanie napisu. Tyle, że najstarsze jego zapisy pochodzą z VIII wieku…
Dr Cengiz Saltaoğlu stwierdził, że w inskrypcji widnieje nazwisko Kurçika, jednego z dowódców imperium Zachodnich Hunów.
„Oczywiście, w inskrypcji są pewne dane tekstowe, takie jak imię osoby, „Apa Kurçik”. Mamy tu imię jednego z przywódców najazdu Hunów na region za Kaukazem w latach 395-396. Słowo „Apa” odpowiada wojskowej szarży zachodniohuńskiego dowódcy, Kurçika, która jest również używana w starotureckich inskrypcjach znad rzeki Orchon, a oznacza „wysoką rangę”. […] Jest to pierwsza znana jak dotąd inskrypcja europejskich Hunów. Jednocześnie jest to najstarszy znany obecnie dokument pisany w języku tureckim” – powiedział Saltaoğlu.
„Co do treści napisu, to jest to napis o śmierci wysokiej rangi osobistości wojskowej o imieniu Kurçik, czyli zachodniohuńskiego dowódcy – tłumaczy Saltaoğlu, dodając, że dalej mamy napis „Niech jego wierni towarzysze śpią spokojnie”.
Saltaoğlu zwraca uwagę, iż w źródłach z epoki pojawia się informacja o ekspedycji Hunów za Kaukaz, która miała miejsce w latach 395-396 i której jednym z dowódców był Kurçik, który „zginął w walce podczas najazdu europejskich Hunów i został tam pochowany”.
Niestety, inskrypcja znana jest tylko ze zdjęcia. Nie wiadomo, gdzie znajduje się kolumna, na której była umieszczona, a nawet, czy przetrwała walki, jakie toczyli tu przeciwko ISIS Kurdowie. No, chyba że mamy do czynienia z wielkim fałszerstwem…
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!