Pismo posła Konfederacji Grzegorza Brauna dotyczące korekty jego oświadczeń majątkowych stoi w sprzeczności z przepisami; korekta, którą przedstawił poseł, jest pozaprawną próbą zastąpienia uprzednio złożonych dokumentów na nowe z datą wsteczną – poinformował dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.
Poseł Konfederacji Grzegorz Braun zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o skorygowanie złożonych przez niego w latach 2020-2021 oświadczeń majątkowych.
Grzegorz Braun skorygował oświadczenie majątkowe i ustosunkował się do zaistniałej sytuacji
Grzegrzółka przekazał, że pismo Brauna dotyczące korekty oświadczeń majątkowych w środę trafiło do Kancelarii Sejmu i jest „dokumentem stojącym w zupełnej sprzeczności z obowiązującymi przepisami”.
„Korekta oświadczeń majątkowych, którą przedstawił rzeczony poseł, jest de facto pozaprawną próbą zastąpienia uprzednio złożonych dokumentów na nowe z datą wsteczną. Można jednoznacznie stwierdzić, że złożone wczoraj, tj. 22 września 2021 r., dokumenty oświadczeń o stanie majątkowym datowane na 28 maja 2020 r. oraz 26 kwietnia 2021 r. są nieprawidłowe. Korekty powinny nosić datę jej wykonania nie zaś datę korygowanego oświadczenia. Słowem: nie istnieje możliwość wycofania już złożonego dokumentu i zastąpienie go innym” – podkreślił dyrektor CIS.
Jak dodał, należy też zaakcentować, że przepisy zawarte w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora – w tym część odnosząca się do obowiązku składania oświadczeń majątkowych – pozwalają na zachowanie właściwej transparentności w życiu publicznym i parlamentarnym. – Regulacje prawne obowiązują od ponad ćwierć wieku, a obowiązki posłów ujęte w przepisach powinny być wykonywane z najwyższą skrupulatnością – zaznaczył.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!