Wiadomości

Szturm imigrantów na granicę USA z Meksykiem! Prawie 1,7 mln osób w ostatnim roku!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykańskie patrole odnotowały prawie 1,7 mln zatrzymań imigrantów na granicy z Meksykiem w ciągu ostatniego roku budżetowego. Jest to najwyższa liczba w historii i przewyższa rekord, ustanowiony ponad dwie dekady temu – podało w sobotę radio publiczne NPR.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Biden będzie kontynuował politykę Trumpa. Chodzi o deportację rodzin, które przekraczają nielegalnie granicę

Jak zastrzega nadawca, nie oznacza to wcale, że do USA w trakcie zakończonego 30 września roku budżetowego zdołało się nielegalnie przedostać przez południową granicę najwięcej imigrantów.

– W rzeczywistości prawdopodobnie nie jest to nawet bliska rekordowi liczba, ponieważ okoliczności zmieniły się drastycznie od 20 lat. Wówczas miliony ludzi z powodzeniem przedzierały się nielegalnie przez granicę USA, nie dając się złapać — wyjaśnia radio.

Jako drugą przyczynę podaje przepisy, dotyczące zdrowia publicznego, przyjęte w związku z pandemią Covid-19. Doprowadziły one do tego, uzasadnia NPR, że tysiące imigrantów w przypadku niepowodzenia wielokrotnie przekraczało granicę. Prowadziło to ostatecznie do wzrostu ich napływu.

– 1.659.206 zatrzymań, odnotowanych przez patrole graniczne w minionym roku budżetowym, jest bezprecedensową liczbą i stanowi znaczący wzrost w porównaniu z ostatnimi latami. Rodzi to kłopoty zarówno dla władz imigracyjnych jak i społeczności przygranicznych. Stwarza też trudne zadanie przed nominowanym przez prezydenta Bidena szefem policji w Tucson, Chrisem Magnusem, którego przed objęciem Urzędu Celnego i Ochrony Granic (CBP) czeka głosowanie w Senacie — przypomina radio publiczne.

Zwraca jednak uwagę, że w 2000 roku, kiedy ustanowiono poprzedni rekord zatrzymań, przechwycono znacznie mniejszy odsetek osób przekraczających granicę. Zgodnie z szacunkami Departamentu patrole graniczne dokonały wówczas 1 643 679 zatrzymań. Natomiast dwa mln migrantów zdołało uciec do USA.

– Ponad 98 proc. nielegalnych migrantów pochodziło wtedy z Meksyku. (…) Byli to głównie samotni mężczyźni. Obecnie znacznie większą część imigrantów stanowią rodziny lub dzieci bez opieki, które chcą oddać się w ręce straży granicznej, aby móc ubiegać się o azyl lub inną ochronę. W 2021 roku (budżetowym) około 40 proc. imigrantów wywodziło się z krajów Ameryki Środkowej, głównie z Gwatemali i Hondurasu, a coraz większy odsetek z Ameryki Południowej, Karaibów i Afryki — wylicza NPR.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!