Jak donosi portal okiemrolnika.pl na oficjalnej stronie internetowej białoruskiej służby weterynaryjnej pojawiły się informacje dotyczące zakazu wwozu z całego terytorium Polski produktów pochodzenia zwierzęcego w związku z występowaniem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).
O wprowadzeniu ograniczeń importowych dotyczących terytorium całej Polski poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.
Zakazem objęte są:
– żywe świnie, podatne na zarażenie ASF gatunków zwierząt przeznaczonych do ogrodów zoologicznych i zwierząt cyrkowych, nasienia oraz zarodków świń;
– mięso wieprzowe (w tym dziki) i inne surowce wieprzowe, a także produkty ich przetwórstwa;
– skóry, rogi, kopyta i jelita, szczecina pochodząca od gatunków zwierząt podatnych na zarażenie;
– trofea myśliwskie, pozyskane od gatunków zwierząt podatnych na zarażenie;
– pasze i dodatki paszowe z zawartością produktów pochodzenia zwierzęcego, uzyskane z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie (z wyjątkiem dodatków paszowych i przetworzonych termicznie gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt do akwarium i terrarium, ptaków ozdobnych);
– pasze i dodatki paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków paszowych i gotowych karm dla psów i kotów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt do akwarium i terrarium, ptaków ozdobnych).
Białoruś jest nie tylko znaczącym importerem polskich produktów spożywczych. Kraj ten jest w ścisłej czołówce największych producentów potasu, surowca niezbędnego w produkcji nawozów potasowych, eksportującym go m.in. do Polski. Białoruś jest zaraz po Kanadzie drugim największym producentem tego surowca na Świecie.
To między innymi wprowadzenie w czerwcu 2021 roku przez Komisję Europejską embarga na import potasu z Białorusi wywołało problem z dostępnością nawozów przy jednoczesnym znacznym podwyższeniu ich cen.
To niestety nie pierwszy raz, kiedy polityka odbija się bezpośrednio na rolnikach, utrudniając uprawę i hodowlę, niestety często bez rekompensat i działań mających zminimalizować wpływ tych działań na bieżące funkcjonowanie gospodarki, w tym przypadku na rolnictwa.
Autor: Paweł Pąk
Zaczyna się?
Źródło: okiemrolnika.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!