Europa Gospodarka Polska Wiadomości

Białoruś wprowadza zakaz importowania polskiej wieprzowiny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal okiemrolnika.pl na oficjalnej stronie internetowej białoruskiej służby weterynaryjnej pojawiły się informacje dotyczące zakazu wwozu z całego terytorium Polski produktów pochodzenia zwierzęcego w związku z występowaniem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

O wprowadzeniu ograniczeń importowych dotyczących terytorium całej Polski poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.

Zakazem objęte są:
– żywe świnie, podatne na zarażenie ASF gatunków zwierząt przeznaczonych do ogrodów zoologicznych i zwierząt cyrkowych, nasienia oraz zarodków świń;
– mięso wieprzowe (w tym dziki) i inne surowce wieprzowe, a także produkty ich przetwórstwa;
– skóry, rogi, kopyta i jelita, szczecina pochodząca od gatunków zwierząt podatnych na zarażenie;
– trofea myśliwskie, pozyskane od gatunków zwierząt podatnych na zarażenie;
– pasze i dodatki paszowe z zawartością produktów pochodzenia zwierzęcego, uzyskane z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie (z wyjątkiem dodatków paszowych i przetworzonych termicznie gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt do akwarium i terrarium, ptaków ozdobnych);
– pasze i dodatki paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków paszowych i gotowych karm dla psów i kotów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt do akwarium i terrarium, ptaków ozdobnych).

Białoruś jest nie tylko znaczącym importerem polskich produktów spożywczych. Kraj ten jest w ścisłej czołówce największych producentów potasu, surowca niezbędnego w produkcji nawozów potasowych, eksportującym go m.in. do Polski. Białoruś jest zaraz po Kanadzie drugim największym producentem tego surowca na Świecie.

To między innymi wprowadzenie w czerwcu 2021 roku przez Komisję Europejską embarga na import potasu z Białorusi wywołało problem z dostępnością nawozów przy jednoczesnym znacznym podwyższeniu ich cen.

To niestety nie pierwszy raz, kiedy polityka odbija się bezpośrednio na rolnikach, utrudniając uprawę i hodowlę, niestety często bez rekompensat i działań mających zminimalizować wpływ tych działań na bieżące funkcjonowanie gospodarki, w tym przypadku na rolnictwa.

Autor: Paweł Pąk

Zaczyna się?

Źródło: okiemrolnika.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!