Wiadomości

Amantadyna jednak skuteczna w zwalczaniu COVID-19?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

“Proponujemy amantadynę jako nowy, tani, łatwo dostępny i skuteczny sposób leczenia COVID-19” – stwierdził międzynarodowy zespół naukowców w artykule opublikowanym na łamach “Nature”. Praca, która ukazała się w tym prestiżowym czasopiśmie naukowym, przedstawia m.in. badania molekularne na temat wpływu amantadyny na cząsteczkę koronawirusa SARS-CoV-2.

Onet przypomina, że amandatyna to popularny lek przeciwwirusowy, kiedyś wykorzystywany w leczeniu grypy typu A, obecnie zaś podawany w terapii choroby Parkinsona i tzw. zespołach parkinsonowskich, m.in. zmniejszająca charakterystyczne dla nich drżenie. O amandatynie stało się jednak głośno w pandemii COVID-19. Od miesięcy sugeruje się bowiem, że może pomagać w leczeniu zakażenia SARS-CoV-2 (ze względu na swoje działanie przeciwwirusowe). Choć jak na razie badania w tym kierunku wciąż trwają.

Wyniki swoich prac opublikował właśnie międzynarodowy zespół naukowców (pochodzących z Danii, Grecji, Niemiec). Artykuł na ten temat ukazał się 1 grudnia na łamach “Nature”, jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych. “Pilna potrzeba leczenia COVID-19 zainspirowała strategie ponownego użycia zatwierdzonych leków” – czytamy w artykule. “Zasugerowano amantadynę, a badania komórkowe i kliniczne wykazały korzystne działanie tego leku”.

“Wykazujemy, że amantadyna amiloryd heksametylenu (HMA), ale nie rymantadyna (pochodna amantadyny – przyp. red.), blokują aktywność kanału jonowego białka E koronawirusa SARS-CoV-2” – piszą autorzy artykułu. “Warto zauważyć, że amantadyna blokuje również aktywność kanału jonowego ORF10 (…)”. Brzmi to bardzo skomplikowanie. O co w tym chodzi?

Koronawirus zbudowany jest z czterech głównych białek strukturalnych: białka szczytowego (“spike”/ S) – odgrywa ważną rolę w procesie wnikania wirusa do komórek gospodarza; białka nukleokapsydu (N) – chroni cząsteczkę RNA, białka błonowego (M) – odpowiedzialne za kształtowanie osłonki wirusowej. Wspomniane białko E, zwane też białkiem osłonowym, odpowiada m.in. za formowanie wirionów, czyli kompletnych cząstek wirusowych, zdolnych do przetrwania poza komórką “gospodarza” i do zakażania innych. Białka S, E i M tworzą otoczkę wirusa.

Jeżeli zaś chodzi o kanały jonowe — w dużym uproszczeniu tworzą je białka/ kompleksy białek wbudowane w błonę komórki czy wirusa (w tym wypadku mówi się o tzw. wiroporynach). Ich zadaniem jest wymiana substancji (jonów) pomiędzy komórką czy cząstką wirusa a otoczeniem. Jeśli chodzi o koronawirusa SARS-CoV-2, wiadomo, że przewodzone związki odgrywają kluczową rolę w cyklu życiowym patogenu, ale też “wywierają duży wpływ na patologie u gospodarza”.

W artykule naukowcy podkreślają, że “aktywność kanału jonowego białka E stanowi wyznacznik wirulencji (zdolności do wywoływania choroby – przyp. red.) SARS-CoV-1, co odzwierciedla patologię związaną z ciężkimi przypadkami zakażenia SARS-CoV-2. Sugeruje to, że hamowanie wiroporyny białka E SARS-CoV-2 może podobnie ograniczać patogenność, a zatem mieć wartość terapeutyczną w zakażeniach SARS-CoV-2” – podają naukowcy.

Więcej:
https://www.medonet.pl/koronawirus-pytania-i-odpowiedzi/leczenie-koronawirusa,amantadyna-w-zwalczaniu-covid-19–jest-nowe-badanie-i-nowe-odkrycie,artykul,56851703.html?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!