Oczekuje się, że administracja Bidena ogłosi w tym tygodniu, że żaden urzędnik państwowy USA nie weźmie udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku – poinformowała w poniedziałek stacja CNN.
Jak poinformowała stacja CNN, oczekuje się, że administracja Bidena ogłosi w tym tygodniu, że żaden urzędnik państwowy USA nie weźmie udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Rada Bezpieczeństwa Narodowego, która prywatnie omawiała bojkot, odmówiła komentarza.
Prezydent Joe Biden powiedział dziennikarzom w zeszłym miesiącu, że rozważa bojkot dyplomatyczny, ponieważ prawodawcy Demokratów i Republikanów, w tym przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, opowiedzieli się za tym w proteście przeciwko łamaniu praw człowieka w Chinach.
Nie oczekuje się pełnego bojkotu, co oznacza, że amerykańscy sportowcy nadal będą mogli uczestniczyć w zawodach. Ostatni raz Stany Zjednoczone w pełni zbojkotowały igrzyska olimpijskie w 1980 roku, kiedy urząd sprawował prezydent Jimmy Carter. W odpowiedzi na te wiadomości Pekin ostrzegł, że jeśli dojdzie do bojkotu dyplomatycznego, podejmie „zdecydowane środki zaradcze” wobec administracji Bidena.
„Stany Zjednoczone powinny przestać upolityczniać sport i podżegać do tak zwanego „bojkotu dyplomatycznego”, aby nie wpływać na dialog i współpracę chińsko-amerykańską w ważnych obszarach” – powiedział rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian na konferencji prasowej w poniedziałek. Zhao nazwał potencjalny bojkot „plamą ducha karty olimpijskiej” i „sensacyjnym i politycznie manipulującym” posunięciem polityków amerykańskich.
Wirtualny szczyt Bidena z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, który odbył się w zeszłym miesiącu – uważany za jedne z najważniejszych rozmów dyplomatycznych podczas prezydentury Bidena – nie przyniósł żadnych znaczących przełomów.
Przez cały listopadowy szczyt Biden i Xi zaangażowali się w „zdrową debatę”, jak twierdzi wysoki rangą urzędnik administracji Bidena obecny podczas dyskusji. Biden wyraził obawy dotyczące praw człowieka, chińskiej agresji wobec Tajwanu oraz kwestii handlowych.
Prawie każdy poważny problem, na którym koncentruje się Biden – w tym rozwiązywanie problemów związanych z łańcuchem dostaw, zmianami klimatycznymi, Koreą Północną i Iranem – ma związek z Chinami. A dwa kraje, które mają dwie największe gospodarki świata, pozostają w sporach o handel, agresję militarną, globalną infrastrukturę, zdrowie publiczne i prawa człowieka.
Źródło: kresy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!