Od 1 marca będziemy chcieli wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe — powiedział we wtorek na konferencji prasowej Niedzielski.
Wskazał, że „perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy”.
Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia zostanie skierowany na ścieżkę formalną – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia odniósł się we wtorek na konferencji prasowej do kwestii projektu ustawy, na mocy której pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19.
– Cały czas pracujemy (nad projektem) razem z klubem parlamentarnym PiS — zapewnił.
– Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie – zgodnie z tym nowym ujęciem – miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika – po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy — podkreślił szef MZ.
Od 15 grudnia:
– obniżenie limitów obłożenia – do 30 proc. hotele, kina, kościoły
– w kinach zakaz konsumpcji
– zamknięte dyskoteki, kluby, miejsca do tańczenia
– transport zbiorowy: 75 proc.
31 grudnia i 1 stycznia 2022
obłożenie w lokalach zamkniętych maks. 100 osób#PILNE pic.twitter.com/lG3Vm7ld1o— PolskieRadio24.pl (@PR24_pl) December 7, 2021
– Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant koronawirusa Omikron – tłumaczył minister Niedzielski.
Minister zdrowia @a_niedzielski: Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant #koronawirus Omikron. pic.twitter.com/pTq29yogJk
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 7, 2021
– Kolejna kwestia to ferie zimowe. Zdecydowaliśmy się, by kilka dni poprzedzających ferie świąteczne i okres do święta Trzech Króli – nauka będzie zdalna. Powrót do szkół będzie miał miejsce 10 stycznia — dodał.
– Ograniczamy możliwości prowadzenia klubów, dyskotek i innych tego typu imprez, z wyjątkiem dla okresu sylwestrowego — mówił szef MZ.
Obostrzenia obowiązują od 15 grudnia.
– Od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. obłożenia lokali, kin, teatrów, obiektów sportowych i sakralnych. Zwiększenie tego limitu może być tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę — wyjaśnił wiceszef MZ Waldemar Kraska.
– Od 15 grudnia zakaz konsumpcji w kinach. 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności lokalów zamkniętych do 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych. Obowiązkowe będą testy dla domowników osób zakażonych, bez względu na certyfikat szczepień — mówił Kraska.
Od 15 grudnia wprowadzamy obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorych na #COVID19, bez względu na Unijny Certyfikat COVID. pic.twitter.com/p2f2l39FtN
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 7, 2021
/wpolityce.pl, twitter/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!