Wiadomości

Aplikacja wykryje niedozwolone zapisy w umowach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Powstaje aplikacja, która pomoże wykryć niedozwolone zapisy w umowach. Narzędzie ma weryfikować wzory umów, zarówno udostępnione w sieci, jak i dostarczone przez konsumentów wraz zawiadomieniem składanym do Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Pozwoli to ekspertom na szybsze reagowanie na zauważone nieprawidłowości.

„Każdy z nas dokonuje zakupów towarów i usług, a niestety często nie mamy czasu, aby sprawdzić zapisy umowy. Teraz sztuczna inteligencja przychodzi nam z pomocą. Dzięki naszemu narzędziu, pracownik UOKiK będzie mógł szybko sprawdzić zapisy umowy, nawet jeszcze przed wpłynięciem ewentualnej skargi od konsumenta” – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB).

OPI PIB wygrał konkurs na opracowanie i wdrożenie aplikacji zorganizowany przez UOKiK w ramach projektu Artificial Intelligence for Consumer Protection Empowerment, współfinansowanego ze środków UE.

„Sztuczną inteligencję w naszym instytucie wykorzystujemy już m.in. do identyfikowania plagiatów, wspomagania diagnostyki raka prostaty, czy też badania emocji na podstawie tekstów. Cieszę się, że teraz nasi eksperci wdrożą narzędzie, które będzie wspierać bezpieczne i odpowiedzialne zakupy” – dodaje dyrektor OPI PIB.

Za pomocą aplikacji pracownik UOKiK będzie mógł szybko zweryfikować umowę jeszcze przed wpłynięciem ewentualnej skargi od konsumenta. Dzięki temu z rynku zniknie dużo umów zawierających niedozwolone zapisy, które naruszają prawa konsumenckie.

Jak informuje OPI PIB, projekt ma przyspieszyć proces analizy dużej ilości danych przetwarzanych przez urząd, a także zautomatyzować czynności, które mogą być wykonywane przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Narzędzie znacznie usprawni weryfikację umów, ale ostatecznie to pracownik UOKiK zdecyduje, czy w danej sprawie zasadna jest interwencja urzędu.

Odbiór narzędzia zaplanowano do końca 2022 roku. Zostanie ono sfinansowane w ramach konkursu UOKiK – Wykonanie oprogramowania wykorzystującego AI do analizy tekstowej wzorców umów stosowanych w obrocie konsumenckim pod kątem wyszukiwania niedozwolonych klauzul we wzorcach umów w relacji B2C.

PAP – Nauka w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!