Europa Gospodarka Świat Wiadomości

Do Europy płynie 30 tankowców z gazem LNG

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal energetyka24.pl co najmniej 30 tankowców ze skroplonym gazem ziemnym ze Stanów Zjednoczonych zmierza do Europy, gdzie kryzys gazowy i energetyczny spowodował, że ceny LNG w regionie znacznie przekroczyły azjatycki benchmark LNG i są 14 razy wyższe niż cena amerykańskiego Henry Hub – wynika z danych zebranych przez Bloomberga.

Dziesięć tankowców z LNG z USA już zadeklarowało Europę jako miejsce docelowe, podczas gdy kolejne 20 ładunków wydaje się przekraczać Atlantyk w drodze do Europy – wynika z danych żeglugowych.

Co najmniej dziesięć kolejnych ładunków LNG zostało przekierowanych z Azji do Europy, ponieważ europejskie ceny LNG są obecnie znacznie wyższe niż ceny w Azji – źródła branżowe podały agencji Reuters na początku tego tygodnia.

W ostatnich dniach ceny gazu ziemnego w północno-zachodniej Europie skoczyły do ponad 57 dolarów za milion brytyjskich jednostek termicznych (MMBtu), co oznacza wzrost o prawie jedną trzecią w porównaniu z ubiegłym tygodniem. Ceny w Europie są obecnie o ok. 24 USD/MMBtu wyższe niż benchmarkowa cena LNG w Azji.

Na początku tygodnia europejskie ceny gazu skoczyły do rekordowego poziomu we wtorek po tym, jak gaz ziemny w kluczowym rurociągu z Rosji do Niemiec przestał płynąć na zachód, a w wielu częściach Europy zapanował mróz.

Cena benchmarkowa dla Europy na holenderskim giełdzie Title Transfer Facility (TTF) wzrosła o 11% we wtorek do rekordowego poziomu 162,78 euro za megawatogodzinę.

Mroźne temperatury w całej Europie, niskie dostawy gazu z Rosji i słaba produkcja energii wiatrowej w Niemczech sprawiły, że ceny gazu w Europie i Wielkiej Brytanii pobiły we wtorek nowe rekordy.

Według danych niemieckiego operatora Gascade, cytowanych przez Reutersa, przepływy gazu ziemnego z Rosji na gazociągu Jamał-Europa przez Białoruś do Polski i Niemiec spadały od początku weekendu, zatrzymały się całkowicie we wtorek, a następnie odwróciły kierunek z Niemiec na wschód do Polski. W środę przepływy na gazociągu Jamał-Europa były kontynuowane na wschód z Niemiec do Polski i utrzymywały ceny w Europie blisko rekordowego poziomu z poprzedniego dnia.

Autor: Daniel Czyżewski

Źródło: energetyka24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!