Wiadomości

Zmarł weteran Narodowych Sił Zbrojnych por. Henryk Atemborski ps. Pancerny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W nocy z 29 na 30 grudnia, w wieku 93 lat zmarł Henryk Atemborski „Pancerny”, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ i działacz NSZZ „Solidarność” – informuje szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

„Bardzo smutna wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł por. Henryk Atemborski, obrońca stolicy w 1939 r., jeden z ostatnich żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ, działacz opozycji antykomunistycznej na Podkarpaciu. Człowiek dobry, prawy i szlachetny, oddany sprawom Ojczyzny do końca!” – napisał minister Jan Józef Kasprzyk na portalu Twitter.

„O tę ojczyznę żeśmy walczyli i wreszcie ją wywalczyli. Ze łzami w oczach cieszymy się, że mamy tę ojczyznę, a niektórzy ludzie nie potrafią tego zrozumieć i uszanować. Każdy robił podczas działań wojennych spontanicznie co mu serce nakazywało. Myśmy nie patrzyli na to ile nas to kosztuje, byliśmy zdolni w każdej chwili oddać nasze własne życie. Bóg, Honor, Ojczyzna – w tym haśle zawarte jest w ogóle wszystko” – mówił podczas uroczystości w 76. rocznicę powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

Henryk Atemborski urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Łodzi. We wrześniu 1939 r. był członkiem służb pomocniczych w czasie oblężenia Warszawy. W 1944 r. wstąpił w szeregi Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, jednego z największych zgrupowań podziemia zbrojnego. Był żołnierzem oddziałów mjr. Władysława Kołacińskiego „Żbika” i mjr. Eugeniusza Kernera „Kazimierza”.

Z powodu ran odniesionych w walkach z Niemcami nie zdołał z Brygadą Świętokrzyską przedostać się do Czechosłowacji, a następnie na Zachód. Po wojnie został aresztowany i poddany kilkumiesięcznemu brutalnemu śledztwu. W latach 50. osiedlił się w Mielcu. Był popularyzatorem turystyki – przewodnikiem Polskiego Towarzystwa Turystyki Krajoznawczej, założycielem oddziału PTTK w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu. W 1980 r. Atemborski został członkiem Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” a w 1981 r. – delegatem na I Zjazd Krajowy w Gdańsku w 1981 roku.

W latach 2002-03 r. podjął się samotnej wyprawy rowerowej dookoła Europy. Wspomnienia z niej opisał w książce „Rowerem dookoła Europy”. W kolejnych latach brał udział w licznych uroczystościach upamiętniających walkę podziemia antykomunistycznego i Brygady Świętokrzyskiej. W sierpniu 2020 r. przemawiał podczas warszawskich uroczystości w 76. rocznicę powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ. „O tę ojczyznę żeśmy walczyli i wreszcie ją wywalczyli. Ze łzami w oczach cieszymy się, że mamy tę ojczyznę, a niektórzy ludzie nie potrafią tego zrozumieć i uszanować. Każdy robił podczas działań wojennych spontanicznie co mu serce nakazywało. Myśmy nie patrzyli na to ile nas to kosztuje, byliśmy zdolni w każdej chwili oddać nasze własne życie. Bóg, Honor, Ojczyzna – w tym haśle zawarte jest w ogóle wszystko” – powiedział wówczas „Pancerny”.

/dzieje.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!