Europa Wiadomości

Norwegia wysyła swoich żołnierzy na Litwę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal kresy.pl Norwegia postanowiła rozszerzyć swoją obecność wojskową na Litwie w ramach NATO. Do tego państwa uda się do 60 norweskich żołnierzy.

Władze Norwegii poinformowały we wtorek, że kraj zwiększy swój wkład w siły NATO na Litwie nawet o 60 żołnierzy – podaje agencja Reuters. Ma to związek z gromadzeniem rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą.

„Chcemy przyczynić się do wzmocnienia sojuszniczej obecności i bezpieczeństwa w krajach bałtyckich, aby okazać solidarność z naszymi sojusznikami” – oświadczył szef resortu obrony Norwegii Odd Roger Enoksen.

Do deklaracji władz Norwegii odniosła się strona litewska. „Jesteśmy wdzięczni Norwegii za jej znaczący wkład w bezpieczeństwo” – oświadczył litewski minister obrony Arvydas Anusauskas.

Reuters zwraca uwagę, że władze Norwegii od dawna obawiają się, że konfrontacja między NATO a Rosją może rozlać się na Arktykę, gdzie obie strony zwiększyły swoją obecność wojskową w ostatnich latach.

W marcu br. około 35 tys. żołnierzy z 28 krajów, głównie członków NATO, weźmie udział w manewrach Cold Response, które będą odbywać się na wodach w pobliżu Norwegii.

Jak informowano na portalu kresy.pl  Niemcy rozpoczęły przerzut sił do grupy batalionowej NATO na Litwie. W poniedziałek do drugiego miasta Litwy, Kowna, przybył pierwszy kontyngent niemieckich posiłków. Przerzut sił na Litwę zapowiedziała w poniedziałek także Wielka Brytania.

Przypomnijmy, że Biały Dom podjął decyzję o wysłaniu do Polski kolejnych 3 tysięcy amerykańskich żołnierzy w związku ze wzrostem napięcia wokół Ukrainy. Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że będą stacjonować w południowo-wschodniej części Polski.

W poniedziałek osiem kolejnych amerykańskich myśliwców F-15 wylądowało w bazie w Łasku (województwo łódzkie). Tego samego dnia na lotnisku Rzeszów-Jesionka wylądowało ponad tysiąc amerykańskich żołnierzy.

Rosja od jesieni dyslokowała kolejne oddziały u granic zachodniego sąsiada, także na obszarze Białorusi, gdzie w lutym rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe sił Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. W trakcie koncentracji sił Rosjanie przedstawili USA szereg postulatów w zakresie nowego ładu bezpieczeństwa w Europie Wschodniej, które były następnie przedmiotem rozmów dwustronnych oraz z NATO i na forum OBWE. USA sformułowały w styczniu odpowiedź na rosyjskie żądania. Moskwa nie uznaje tej odpowiedzi za satysfakcjonującą.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!