Wiadomości

Rosjanie przygotowują się do natarcia na Wyszhorod, Hostomel, Irpień, Sumy i Zaporoże – Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy z godz. 12.00 dnia 7 marca 2022 roku

Trwa dwunasty dzień heroicznego oporu narodu ukraińskiego przeciw rosyjskiej inwazji wojskowej. Przeciwnik kontynuuje operację ofensywną przeciwko Ukrainie, koncentrując swoje główne wysiłki na okrążeniu Kijowa, Charkowa, Czernihowa, Sum, Mariupola i Mikołajowa. Nie ustaje w próbach dotarcia do granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego.

Na kierunku poleskim rosyjski okupant koncentruje swoje główne wysiłki na okrążeniu Kijowa. Na zasadniczych kierunków odnotowano skupienie w rejonie miejscowości Hostomel do 2 BTG [batalionowych grup taktycznych]; w rejonie miejscowości Bucza – do 3 BTG, wzmocnione jednostkami pancernymi; w rejonie miejscowości Borodianka – do 2 BTG; w rejonie miejscowości Sitniaki – do 2 BTG.

Na okupowanych terytoriach nieprzyjaciel natychmiast próbuje ustanowić reżim administracyjno-policyjny za pomocą jawnego terroru skierowanego przeciwko miejscowej ludności.

Okupanci przygotowują się do ataku na Wyszhorod.

Przeciwnik przygotowuje się również do wznowienia natarcia w następujących kierunkach: na miejscowości Hostomel, Irpień, Stojanka.

Na kierunku północnym nieprzyjaciel siłami pododdziałów ze składu dwóch armii ogólnowojskowych i dywizji pancernej Centralnego Okręgu Wojskowego skupił swoje wysiłki na kierunkach: Browary – do 2 BTG; w rejonie miejscowości Siemeniwka, Miena, Bobrowica – do 3 BTG; miejscowość Boryspol – do 4 BTG.

Rosyjski najeźdźca stara się zapewnić przewagę taktyczną w rejonach browarskim i boryspolskim. Okupanci próbują przejąć kontrolę nad Czernihowem i skupiają w pobliżu jego południowych obrzeży pododdziały 41. Armii Ogólnowojskowej Centralnego Okręgu Wojskowego.

Próbują przygotować się do ataku na Sumy.

Na kierunku slobozhanskim [charkowskim] nieprzyjaciel próbuje kontynuować ofensywę w kierunku Dniepru siłami pododdziałów armii pancernej, dwóch armii ogólnowojskowych i korpusu armii. Zasadnicze wysiłki koncentrują się na kierunkach Charków, Dnipro i Siewerodonieck. Przeprowadza przegrupowanie w celu kontynuowania natarcia na wyznaczonych kierunkach w celu przejęcia kontroli nad kaniowską elektrownią wodną.

Na kierunku donieckim przeciwnik siłami do siedmiu BTG kontynuuje operacje ofensywne w kierunku miast Dnipro i Zaporoże, aby dotrzeć do granic administracyjnych obwodu donieckiego. Mimo ciężkich strat posuwa się w kierunku Wołnowachy.

Okupanci wielokrotnie podejmowali próby przebicia się przez umocnienia w rejonie miejscowości Staromłyniwka, a także uchwycenia miejscowości Zachatiwka, poniósłszy jednak znaczne straty, wycofali się w rejon miejscowości Liubimiwka.

Jednocześnie nieprzyjaciel próbuje przebić się przez obronę miasta w rejonie zachodnich rubieży Mariupola, Starego Krymu. To się nie udaje.

Na kierunku tawrijskim [krymskim] najeźdźca siłami do 17 BTG utrzymuje rubieże w rejonie Chersonia. Główne wysiłki koncentrują się na następujących kierunkach: Mikołajów – do 2 BTG, Wozniesieńsk – do 2 BTG, Biełgorod-Dniestr – do BTG, Zaporoże – do 4 BTG; Mariupol – do 3 BTG.

Nieprzyjaciel przegrupowuje wojska do dalszego ataku na miasto Zaporoze. Pilnie przywraca pas startowy na lotnisku Melitopol.

Na kierunku besarabskim wróg nie podejmuje aktywnych działań, ale żołnierze grupy operacyjnej wojsk rosyjskich w strefie bezpieczeństwa samozwańczego Naddniestrza są w stanie najwyższej gotowości.

Mimo dużej liczby wojsk okupanci mają słabą kondycję moralną i psychiczną. W przypadku strat wrogie jednostki tracą swój potencjał ofensywny i masowo poddają się Obrońcom Ukrainy i ludności cywilnej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!