Koncert Chóru Echo Kresów z Kędzierzyna Koźla na Placu Krasińskich w Warszawie, przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego zakończył społeczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Na Wołyniu szowiniści ukraińscy zamordowali około 60 tys. osób. Drugie tyle poniosło z ich rąk śmierć w Małopolsce Wschodniej, a kolejne kilkanaście tysięcy na Lubelszczyźnie i na Polesiu.
Wcześniej w intencji Ofiar została odprawiona uroczysta msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Podczas homilii ksiądz pułkownik January Wątroba powiedział, że w trakcie Krwawej niedzieli na Wołyniu 11 lipca 1943 roku nastąpiła kulminacja nienawiści, a jej ofiarami byli obok Polaków: Czesi, Ormianie, Żydzi i przedstawiciele innych mniejszości narodowe.
Wikariusz Generalny Biskupa Polowego Wojska Polskiego dodał, że mówiąc o Wołyniu trzeba pamiętać o Ukraińcach broniących ofiar nacjonalistów z OUN i UPA . – W imię prawdy o Wołyniu trzeba wspomnieć z wdzięcznością tak zwanych „Sprawiedliwych Ukraińców”, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków – powiedział ks. Wątroba.
Wspomniał także o heroizmie Polaków, którzy bronili ludność cywilną przed ukraińskimi nacjonalistami. Wymienił między innymi żołnierzy Armii Krajowej – zwłaszcza z 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, Samoobrony Kresowej oraz Batalionów Chłopskich.
Pod koniec kazania ks. Wątroba zwrócił uwagę, że ofiary nie domagają się zemsty, ale pamięci. Powołał się również na słowa papieża Franciszka z zeszłorocznej wizyty w Polsce, który powiedział, że istnieją dwa rodzaje pamięci – dobra i zła. – Pamięcią negatywną jest ta, która obsesyjnie koncentruje się na złu, zwłaszcza popełnionym przez innych – zacytował papieża ksiądz Janusz Wątroba.
Przed mszą przez Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto przeszedł Marsz Kresowy, który otworzyli motocykliści, między innymi z Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. W trakcie pochodu jego uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary ludobójstwa.
W marszu wzięli udział przedstawiciele środowisk patriotycznych, czy zrzeszających sympatyków i mieszkańców Kresów Wschodnich, a poprzedziły go uroczystości zorganizowane pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Głównym Organizatorem całego wydarzenia był Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich.
/IAR/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!