Wiadomości

Kontrowersje wokół szczytu NATO w Hiszpanii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal niezlaezna.pl, wśród dyplomatów państw zachodnich zapanowała obawa o bezpieczeństwo wywiadowcze zaplanowanego na koniec czerwca szczytu NATO w Madrycie. Ambasady są zaniepokojone słabością hiszpańskiego wywiadu. O sprawie informuje portal Vozpopuli.

Ambasady miały niepokoić się sprawą inwigilacji za pomocą oprogramowania Pegasus premiera Pedro Sancheza i minister obrony Margarity Robles. Obawy ma budzić także złożona sytuacja polityczna w Hiszpanii.

Na szczycie NATO w Madrycie mają być dyskutowane kluczowe zadania na najbliższe lata, w „delikatnym momencie” po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według Vozpopuli, ambasady niepokoi dostęp do poufnej informacji antynatowskich koalicjantów w rządzie Hiszpanii – radykalnie lewicowej partii Podemos oraz ugrupowań separatystycznych mających dobre relacje z Kremlem – baskijskiej Bildu i katalońskiej ERC zasiadających w parlamentarnej komisji ds. tajemnic państwowych.

Nadto kilka ambasad interesowało się sprawą inwigilowania Pegasusem premiera Sancheza oraz minister Robles i konsekwencji tych działań dla CNI, których rola w związku ze szczytem NATO jest kluczowa. Minister ds. kontaktów z parlamentem Felix Bolanos przekazał w poniedziałek, że hiszpańscy politycy padli ofiarą działań „nielegalnych i zewnętrznych” w maju i czerwcu 2021 roku i doszło do wycieku znacznej ilości danych.

Ujawnienie przez rząd szpiegowania „z zewnątrz” premiera i minister obrony ma miejsce w sytuacji, kiedy hiszpański rząd jest oskarżany, że w latach 2017–2020 szpiegował Pegasusem telefony komórkowe ponad 60 działaczy na rzecz niepodległości Katalonii. Szpiegowani separatyści domagają się śledztwa w tej sprawie i dostępu do poufnej informacji wywiadowczej, co ma być przyjmowane z niepokojem przez Waszyngton i wiele stolic europejskich.

Szczyt NATO w Madrycie odbędzie się 29-30 czerwca i będzie wymagał bezprecedensowych środków bezpieczeństwa ze względu na możliwe akcje szpiegowskie ze strony Rosji, hipotetyczne zagrożenie „błyskawicznym atakiem” ze strony dżihadystów i możliwą mobilizację ugrupowań antysystemowych wspieranych przez Podemos.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!