We wtorek, 14 czerwca br. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wyznaczył trzech oficerów na stanowiska dowódców nowotworzonych brygad obrony terytorialnej. Tym samym rozpoczął się proces formowania kolejnych trzech brygad w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej.
Na dowódców brygad zostali wyznaczeni:
– płk Marek Pietrzak – na dowódcę 18 Stołecznej Brygady OT
– płk Robert Kasperczuk – na dowódcę 19 Nadbużańskiej Brygady OT
– płk Daniel Błotko – na dowódcę 20 Przemyskiej Brygady OT
Proces formowania wszystkich trzech jednostek jest zaplanowany do 2025 roku. Do tego czasu w strukturze każdej z brygad powstaną: dowództwo i sztab, po trzy bataliony lekkiej piechoty oraz samodzielne pododdziały: logistyczne, dowodzenia, saperów oraz zabezpieczenia medycznego.
Dowództwo i sztab 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie kompleksu wojskowego w Rembertowie. Kolejne bataliony lekkiej piechoty będą dyslokowane na terenie stolicy w ramach istniejących kompleksów wojskowych. Stałym rejonem odpowiedzialności 18SBOT będzie Miasto Stołeczne Warszawa. Brygada będzie się specjalizowała w obronie miasta, ale poza zdolnościami typowo wojskowymi w zakresie walki w mieście szkolenie będzie też obejmowało tzw. USAR, ang. Urban Search And Rescue, czyli zadania poszukiwań oraz ratownictwa. Taka specjalizacja brygady jest oczywiście następstwem analiz toczącej się wojny w Ukrainie i wniosków z obrony tamtejszych miast. Stołeczna brygada jest trzecią brygadą WOT na terenie Mazowsza. Jej utworzenie było oczekiwane od dawna przez wielu ochotników, którzy swoje wstąpienie w struktury WOT uzależniali od dyslokowania na terenie samej stolicy batalionów lekkiej piechoty przygotowywanych do działań w mieście.
Brygady nadbużańska oraz przemyska będą pełniły podobne funkcje do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza. Ich zadaniem będzie ścisła współpraca z odpowiednimi oddziałami Straży Granicznej i jej bezpośrednie wsparcie w ochronie wschodniej granicy Polski.
Dowództwo i sztab 19 Nadbużańskiej Brygady OT, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie Chełma. Kolejne dwa bataliony lekkiej piechoty będą formowane na terenie Białej Podlaskiej oraz Hrubieszowa i Poturzyna. Stałym rejonem odpowiedzialności 19NBOT będą powiaty z województwa lubelskiego przyległe do granicy (bialski, włodawski, chełmski, miasto Chełm, hrubieszowski i tomaszowski).
Dowództwo i sztab 20 Przemyskiej Brygady OT, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie Przemyśla. Kolejne dwa bataliony lekkiej piechoty będą dyslokowane w Jarosławiu oraz Sanoku. Stałym rejonem odpowiedzialności 20PBOT będą powiaty z województwa podkarpackiego przyległe do granicy (lubaczowski, jarosławski, przemyski, sanocki, leski i bieszczadzki).
Wszystkie trzy nowo tworzone brygady jeszcze w tym roku na jesieni przyjmą w swoje struktury pierwszych ochotników. Wszyscy chętni do służby w WOT powinni kontaktować się z Wojskowymi Centrami Rekrutacji lub z rekruterami WOT, do których kontakt można znaleźć na stronie: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Obecnie w WOT sformowanych jest piętnaście brygad OT, w ramach formacji funkcjonują też dwa centra szkolenia (w Toruniu i Zegrzu). W formacji pełni służbę ponad 32 tys. żołnierzy, w tym ponad 28 tys. ochotników. Struktury WOT są rozwinięte we wszystkich województwach.
Zespół prasowy DWOT
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!