Felietony

Zygmunt Stary pochował obok brata swoją kochankę? Nowe odkrycie w krypcie na Wawelu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czyje doczesne szczątki spoczywają w wawelskiej kaplicy króla Jana Olbrachta? Czy to grób kochanki króla Zygmunta Starego? Ale oprócz grobu prawdopodobnie należącego do króla Jana Olbrachta i grobu kobiety, w niższych warstwach archeolodzy natrafili na gotyckie cmentarzysko oraz romański pochówek dziecka. W jeszcze najniższej warstwie odkryto artefakty z epoki kamienia. “Odkrycia te potwierdzają bogatą historię Wzgórza Wawelskiego” – mówi RMF FM Tomasz Wagner, archeolog kierujący pracami wykopaliskowymi w kaplicy.

Na początku kwietnia poinformowano, że podczas konserwacji kaplicy króla Jana Olbrachta w katedrze na Wawelu ekipa archeologów odkryła pod posadzką grób. Najpierw natrafiono na niewielki otwór w posadzce. Powstał on prawdopodobnie w XVIII wieku przez nieostrożność robotników, którzy stawiali ołtarz. Dzięki temu ekipa archeologów zlokalizowała pod posadzką grób, w którym znajdowała się drewniana trumna. Potem naukowcy przekazali sensacyjną informację – ten grób to na 99 proc. pochówek Jana Olbrachta.

“Krypta jest w dobrym stanie, ma stabilne warunki, podobnie jak i znajdująca się w niej drewniana trumna” – mówił nam wtedy dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu i konserwator Wzgórza Wawelskiego prof. Andrzej Betlej. Teraz okazuje się, że w kaplicy naukowcy dokonali kolejnych odkryć. To między innymi ceglana komora, która przylegała bezpośrednio do komory grobowej Jana Olbrachta.

W ceglanej komorze archeolodzy ku swojemu zaskoczeniu odkryli kolejny pochówek – kobiety, co potwierdziły badania genetyczne. Została ona pochowana w kłodzie, a jej ciało zostało posypane wapnem. Kto to jest? “Mamy z tym pochówkiem spory problem, bo nie wiemy tak naprawdę, do kogo może należeć” – przyznaje archeolog, podając jednocześnie wstępne typy.

Zwraca uwagę na usytuowanie tej komory grobowej tuż przy królu Janie Olbrachcie, w miejscu centralnym przed ołtarzem. To jego zdaniem wskazuje na to, że kobieta należała do elity prawdopodobnie bezpośrednio związanej z królem. “Jan Olbracht nie miał żony. Natomiast mamy robocze przypuszczenia, że pochówek może należeć do osoby z koligacji z Zygmuntem Starym, czyli bratem króla Jana Olbrachta” – mówi Tomasz Wagner. Naukowiec przypomina, że to Zygmunt Stary pochował w kaplicy swojego brata.

Na podstawie badań antropologicznych można stwierdzić, że pochowana w komorze kobieta miała około 40-50 lat. Skojarzenia biegną prosto do kochanki Zygmunta Starego – Katarzyny Telniczanki, z którą miał on trójkę dzieci. “To jest bardzo luźne przypuszczenie” – podkreśla archeolog.

Z zapisów historycznym wiemy, że Zygmunt Stary odsunął kochankę, kiedy zaczął myśleć o zawarciu związku małżeńskiego z Barbarą Zapolyą. Mimo to łożył na jej utrzymanie przez długie lata, zarówno podczas małżeństwa z Barbarą Zapolyą, jak i później podczas związku z Boną Sforzą. Król kupił byłej kochance kamienicę w Krakowie i pomógł znaleźć męża. Ich syn Jan został biskupem wileńskim i to właśnie w Wilnie w roku 1529 Katarzyna Telniczanka zmarła. Stąd nawiązanie do podróży, jaką mogła odbyć pośmiertnie na Wzgórze Wawelskie.

Więcej:
https://www.rmf24.pl/regiony/krakow/news-zygmunt-stary-pochowal-obok-brata-swoja-kochanke-nowe-odkryc,nId,6095129#crp_state=1

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!