Wiadomości

Jest wyrok! Marek Sawicki przegrał w sądzie ze spółką Elewarr

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Marek Sawicki, były minister rolnictwa w rządzie PO-PSL, przegrał w sądzie ze spółką Elewarr. Postępowanie dotyczyło naruszenia przez niego dóbr osobistych firmy, którą uznał za bankruta i podmiot znajdujący się na skraju upadłości.

Jeden z czołowych polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki, niegdyś minister rolnictwa za czasów koalicji PO-PSL, przegrał w sądzie z państwową spółką Elewarr. Postępowanie dotyczyło jego dwóch wypowiedzi, w których naruszył dobra osobiste firmy. Jako gość programu telewizyjnego TVP Info pt. „Minęła 8” z dnia 7.8.2019 r. przekonywał, że Elewarr spółka z o.o. jest bankrutem, względnie został doprowadzony do bankructwa. Natomiast udzielając komentarza dla Bussines Insider Polska do materiału prasowego z dnia 10.7.2021 r., stwierdził, że Elewarr spółka z o.o. jest na skraju upadłości. Polityk został zobligowany przez Sąd Okręgowy w Warszawie do przeproszenia za swoje opinie, które nie miały pokrycia w faktach i uderzyły w renomę spółki. Zgodnie z wyrokiem, który na razie jest nieprawomocny, Sawicki będzie musiał również ponieść koszty procesowe.

„Elewarr od wielu lat, właściwie od początku, kojarzył się głównie albo z aferami, albo ze stratami finansowymi. Do jakościowej zmiany doszło dopiero w 2018 roku, a wpłynęły na to dwie okoliczności: zewnętrzne (lepsza koniunktura) oraz wewnętrzne (zmiana sposobu zarządzania spółką, a w szczególności docenienie pracy działu obrotu, który mógł wreszcie pokazać, na co go stać). Wypracowujemy duże zyski, a mimo to jesteśmy atakowani właśnie za kondycję finansową spółki, np. przez byłego ministra Marka Sawickiego, który notabene za swoje wypowiedzi został w grudniu 2021 roku uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie winnym naruszenia dóbr osobistych spółki i zobligowany do przeproszenia. W ostatnim czasie bijemy rekordy zarówno pod względem terminu spłaty kredytu skupowego (co świadczy o dobrej płynności finansowej spółki), jak i wyniku rocznego – 15,76 milionów netto zysku w roku obrotowym 2020/21, a w bieżącym roku 2021/22 będzie on dwukrotnie wyższy od poprzedniego” – przekonuje dr Daniel Alain Korona, od 2018 roku prezes spółki Elewarr, w komentarzu dla portalu Prawy.pl.

Elewarr zajmuje się magazynowaniem i przechowywaniem zbóż, rzepaku i innych surowców pochodzenia rolniczego oraz obrotem tymi surowcami. Przez wiele lat państwowa spółka była postrzegana w przestrzeni publicznej jako przykład korupcji. Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie z 2012 roku wykazywała wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu firmy. Jej działalność wzięło pod lupę również Centralne Biuro Antykorupcyjne. „Andrzej Śmietanko – 29 tys. zł miesięcznie plus 3 proc. prowizji od zysków Elewarru. Szefowa gabinetu ministra Sawickiego, b. szef jego gabinetu i inny pracownik ministerstwa – po 4 tys. za zasiadanie w radzie nadzorczej… To nie koniec” – alarmowały w tym czasie media. Pod wpływem krytyki i zarzutów o zaniedbania dymisję złożył wtedy ówczesny minister rolnictwa Marek Sawicki. Do poważnych zmian organizacyjno-kadrowych w Elewarze doszło w 2018 roku.

Źródło: fronda.pl, prawy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!