W Watykanie nasilają się pogłoski o ewentualnego zrzeczenia się urzędu papieża Franciszka. Spekulację podsycił sam biskup Rzymu swoją decyzją o przełożeniu wizyty w Afryce. Inny z sygnałów, które mają świadczyć o zamiarze ustąpienia z papieskiego tronu, to nadzwyczajne spotkanie kardynałów, zwołane na okres sierpniowych wakacji – czytamy na portalu TVP Info.
Spekulacje na temat odejścia Franciszka nie są niczym nowym. Pojawiają się często nawet w samej kurii rzymskiej. Zresztą sam Franciszek w 2014 roku, krótko po wyborze na następcę Benedykta XVI (ten zrezygnował w lutym 2013 roku z powodu problemów zdrowotnych) w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że gdyby stan jego zdrowia utrudniał mu sprawowanie funkcji papieża, również rozważyłby ustąpienie. – On (Benedykt) otworzył drzwi, drzwi dla emerytowanych papieży – powiedział wówczas papież.
Ostatnie problemy zdrowotne papieża podsyciły spekulacje. Rok temu Franciszek przeszedł operację jelit, po której przez 10 dni przebywał w szpitalu. Ostatnio mierzy się z kolei z bólem w kolanie, przez który musi korzystać z wózka inwalidzkiego i odwołał choćby ostatnią watykańską procesję Bożego Ciała. Co więcej – przełożył także lipcową podróż do Demokratycznej Republiki Konga oraz Sudanu Południowego.
Najgłośniejsza jednak z ostatnich decyzji papieża dotyczy zwołania dość niespodziewanego konsystorza w celu mianowania nowych kardynałów. Zdziwienie budzi fakt, że wybrany przez Franciszka termin przypada na czas wakacji w Watykanie – 27 sierpnia wyłonionych zostanie 21 nowych kardynałów. Media wyliczają, że 16 z nich będzie w wieku poniżej 80 lat, a więc będą mogli wybierać następcę Franciszka w przyszłym konklawe.
Spekulacje dodatkowo podsyca fakt, że 28 sierpnia papież ma pojawić się w L’Aquili w środkowych Włoszech – podobnie, zauważają komentatorzy, jak inni rzymscy biskupi, którzy przeszli na emeryturę. Franciszek weźmie udział w tradycyjnej pielgrzymce odpustowej „Perdonanza Celestiniana” w tym mieście i odwiedzi grób Celestyna V – pierwszego papieża, który zrzekł się urzędu w XIII wieku.
Ostatnio, w maju, papież Franciszek żartował na temat swojego kolana podczas zamkniętego spotkania z biskupami: „Zamiast operować, podam się do dymisji” – przypominają włoskie media.
Jednak „watykańscy insiderzy” nie sądzą jeszcze, by Franciszek był bliski przekazania kluczy papieskich. Watykanista Marco Politi w rozmowie z AFP ocenia, że pogłosi są podsycane przez przeciwników papieża. Jego zdaniem „trudno sobie wyobrazić”, by Franciszek zrezygnował z urzędu w czasie, gdy trwa Synod Biskupów – ważna dla Franciszka inicjatywa mająca na celu zbadanie, jak Kościół może rozwijać się w sposób „bardziej inkluzywny” – który ma się zakończyć w 2023 roku.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!