Wiadomości

Cenne znaleziska podczas prac archeologicznych w Cieszynie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Fragment figurki ceramicznej z przedstawieniem Maryi trzymającej Dzieciątko, z okresu pełnego lub późnego średniowiecza to jedno z najcenniejszych znalezisk, na jakie natknęli się archeolodzy na Rynku w Cieszynie przed planowaną jego renowacją. Naukowcom udało się odsłonić m.in. relikty dwóch wodociągów drewnianych, biegnących w kierunku fontanny św. Floriana.

Jak relacjonują Zofia Jagosz-Zarzycka oraz Jan Paweł Borowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, w ostatnim tygodniu archeolodzy odsłonili średniowieczny bruk z czasów funkcjonowania domniemanego ratusza.

„Bruk ten przedstawia się okazale, w trakcie jego czyszczenia pomiędzy poszczególnymi kamieniami pracownicy znajdują, oprócz fragmentów ceramicznych z potłuczonych naczyń i kafli, mnóstwo skrawków skórzanych z obuwia i ubioru wierzchniego” – podkreślają i wskazują na „szczególnie satysfakcjonujące odkrycia”, jakimi są podkowy zaklinowane w bruku, a także ostrogi żelazne.

„Ostrożnie, aczkolwiek z pewnym przekonaniem możemy sądzić, że odkrywamy właśnie relikty średniowiecznego ratusza (być może z pomieszczeniami dla rzemieślników), stojącego dawniej w centralnej części Rynku” – stwierdzają i przyznają, że każdy dzień pracy archeologów pod kierownictwem Bożeny Chojnackiej z PPS Invictus przynosi nowe odkrycia i znaleziska.

„Najcenniejszym zabytkiem wydaje się być fragment figurki ceramicznej z przedstawieniem Maryi trzymającej Dzieciątko, którą wstępnie możemy datować na okres pełnego lub późnego średniowiecza” – przeczytać można w relacji naukowców opublikowanej w mediach społecznościowych.

Archeolodzy znaleźli także kości zwierzęce, fragmenty naczyń ceramicznych i kafli piecowych, fragmenty skór z ubioru wierzchniego i obuwia, kilka monet z XV w., nożyczki żelazne, noże, elementy metalowe strojów.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!