Ustanawianie nowych struktur urzędowych lub doktryn w diecezjach jest niedopuszczalne bez uzgodnienia tego na szczeblu Kościoła powszechnego.
Stolica Apostolska odniosła się do drogi synodalnej w Niemczech. W czwartek 21 lipca wydano w tej sprawie specjalną deklarację, opublikowaną w języku włoskim i niemieckim.
“W celu zachowania wolności ludu Bożego i wykonywania posługi biskupiej okazuje się, że niezbędnym jest doprecyzowanie, iż droga synodalna w Niemczech nie ma uprawnień do zobowiązywania biskupów i wiernych, by przyjęli nową formę sprawowania władzy oraz nowe stanowiska w sprawie doktryny i moralności” – czytamy w deklaracji Stolicy Apostolskiej.
Watykan podkreślił, że ustanawianie nowych struktur urzędowych lub doktryn w diecezjach jest niedopuszczalne bez uzgodnienia tego na szczeblu Kościoła powszechnego. Zdaniem Stolicy Apostolskiej byłaby to “rana dla komunii kościelnej i zagrożenie dla jedności Kościoła”.
W deklaracji przywołano słowa papieża Franciszka z Listu do katolików w Niemczech z 2019 roku. Ojciec Święty przypomniał wtedy, że Kościół powszechny żyje w Kościołach partykularnych, z kolei Kościoły partykularne żyją i rozwijają się w Kościele powszechnym. Bez Kościoła powszechnego kościoły partykularne słabną i umierają. Dlatego papież Franciszek zwracał uwagę na konieczność utrzymywania żywej i faktycznej komunii z całym Kościołem.
W deklaracji Stolica Apostolska wyraziła nadzieję, że propozycje drogi synodalnej niemieckich Kościołów partykularnych włączą się w proces synodalny, który przebiega obecnie w Kościele powszechnym “dla wzajemnego ubogacenia i świadectwa jedności, poprzez którą Kościół wyraża swą wierność Chrystusowi Panu”.
Źródło: Vatican News, dorzeczy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!