Od pokoleń uważana przez badaczy za przykład literatury antyrasistowskiej powieść Marka Twaina „Przygody Hucka Finna” została uznana za rasistowską. Analizy takiej dokonali naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Exeter.
Wydana w 1884 roku kontynuacja „Przygód Tomka Sawyera” opowiada historię podróży po rzece młodego Hucka Finna i jego przyjaciela Jima, czarnoskórego mężczyzny uciekającego z niewoli. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter ocenili, że powieść jest „problematyczna pod wieloma względami, nie tylko z powodu używania przez Hucka słowa na »N« (poprawność polityczna zakazuje używania uważanego za obelżywy wyrazu „nigger”, jakim określało się osoby czarnoskóre – przyp. red.) w całej powieści”.
Dziennik „The Times” wskazuje, że wykładowcy literatury amerykańskiej uznali, iż książka jest „klasykiem”, choć „kontrowersyjnym”. Wskazali, że zawiera ona „sceny morderstw, przemocy i maltretowania dzieci”. W ich ocenie może stanowić „indoktrynację dzieci ideologiami rasistowskimi”.
„Umiejscowiona na Południu USA w czasach przed abolicją książka opowiada historię podróży rzeką, podjętej przez białego chłopca uciekającego przed agresywnym ojcem wraz z czarnoskórym mężczyzną uciekającym z niewoli” – przekazał Uniwersytet. Zaznaczono, że studenci biorący udział w zajęciach będą „dyskutować nad wartością powieści Twaina”, włączając w krytyczne reakcje.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!