W mieście Rambouillet w departamencie Yvelinesn na południowy-zachód od Paryża, doszło niedawno do pożaru meczetu, który spłonął doszczętnie. Władze dmuchały już na zimne, wyrażały solidarność, ale miejscowi muzułmanie odebrali to jako akt islamofobii. Zaledwie 48 godzin po pożarze doszło do brutalnego ataku na dwójkę młodych katolików pod kościołem Sainte-Bernadette de la Louvière w Rambouillet. Obydwu wydarzeń trudno nie wiązać.
Zaatakowani młodzi ludzie byli parafianami tego kościoła, który leży niedaleko podpalonego muzułmańskiego miejsca kultu. Napad miał miejsce w niedzielę 4 września. Napastników było trzech, a ofiary to 15-letnia dziewczynka i 17-letni chłopiec. Miejscowy proboszcz ks. Sartorius, pytany o wydarzenie przez dziennikarzy „Famille Chrétienne” potwierdził napad, ale dodał, że trzeba tu być „bardzo ostrożnym, bo sprawa pojawia się w bardzo delikatnym kontekście”.
Nie ma jednak wątpliwości, że kontekstem agresji byłą wiara młodych ludzi. Jeden z napastników wykrzykiwał obraźliwe hasła o „brudnym chrześcijaninie”, „brudnym rasiście i katoliku” i „brudnym białasie”, po czym użyć miał gazu łzawiącego, a kompani „wielokrotnie” bili młodego człowieka w twarz.
Atak nastąpił około godziny 19:30. Po mszy dwójka młodych wsiadła do rodzinnego samochodu zaparkowanego pod kościołem, czekając na rodziców. Napastnicy szarpali za klamkę auta, ale kiedy nie udało im się otworzyć drzwi, odeszli. 15-latka wybiegła do kościoła, aby ostrzec matkę, która natychmiast skontaktowała się z policją. W międzyczasie młodzi ludzie wrócili i jeden z nich zagazował chłopca przez otwarte okno pojazdu. Inni otworzyli drzwi auta i zaczęli go bić.
Dwóch z trzech napastników zostało zatrzymanych przez policję za „przemoc i dyskryminację religijną”. Mają 15 i 17 lat i pochodzą z niemal islamskiego miasta Trappes w tym samym departamencie. Powstaje pytanie co tam robili i czy nie był to rodzaj „ekspedycji karnej” młodych muzułmanów na Rambouillet za podpalenie meczetu? Twierdzą, że były to osobiste porachunki, ale żadna z ofiar napastników nie zna i widziała ich po raz pierwszy. Francja zbliża się coraz bardziej do krawędzi konfliktów etniczno-religijnych?
/pch24.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!