Chodzi o niezależność sądownictwa. Polska musi wypełnić zobowiązania – powiedziała Ursula von der Leyen, pytana przez Polsat News o KPO.
Von der Leyen udzieliła została wczoraj zapytana przez korespondentkę Polsat News, Dorotę Bawołek m.in. o kwestię ustanowienia cen maksymalnych na energię, celem obniżenia cen prądu. – Zaprezentowaliśmy pewne pomysły i wśród nich była również debata na temat tego, jak obniżyć cenę gazu. Musimy znaleźć równowagę. Rozmawiamy z zaufanymi dostawcami, jak znaleźć rozwiązanie problemu. Pojawiły się nowe propozycje, mam nadzieję, że niebawem ministrowie krajów członkowskich podejmą decyzje – powiedziała von der Leyen.
Z kolei korespondentka Polsat News spytała o redukcję unijnych celów klimatycznych, w tym zawieszenia wyjątkowo niekorzystnych dla Polski opłat emisyjnych. Pod koniec sierpnia br. w Paryżu szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki zaproponował “zamrożenie” cen ETS na poziomie 30 euro na dwa lata.
– Rynek ETS musi zdawać sobie sprawę z tego, że cena gazu jest 10 razy wyższa niż cena ETS-ów, tak bardzo wzrosła. Powodem wysokich cen energii jest działalność Putina. My oczywiście zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby ustabilizować ceny, zaoferowaliśmy pakiet REPowerEU. To 20 mld euro świeżych środków, które można inwestować w odnawialne źródła energii – odpowiedziała korespondentce Polsatu szefowa KE.
Dziennikarka zapytała też o środki z unijnego Funduszu Odbudowy, które wciąż nie zaczęły płynąć do Polski. Komisja wprawdzie zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy na początku czerwca, ale środki nie zostały uruchomione. W tle są kwestie związane z tzw. kamieniami milowymi i m.in. głębsze zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Komisja chce np. przywrócenia do orzekania sędziów odsuniętych przez Izbę Dyscyplinarną.
Von der Leyen powtórzyła, że polski rząd musi w tym zakresie spełnić postawione przez KE warunki. – W przypadku Polski chodzi o niezależność sądownictwa. Negocjacje zostały zamknięte, mamy umowę. Polska musi wypełnić swoje zobowiązania i my wtedy będziemy gotowi do wypłaty środków. Tak jak w przypadku innych krajów członkowskich, kamienie milowe muszą zostać spełnione, aby to się stało – powiedziała.
/dorzeczy.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!