Wiadomości

Prezydent Azerbejdżanu po rozmowach z premierem Armenii: Jesteśmy cierpliwi i powściągliwi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wczoraj w Pradze doszło do szeregu spotkań prezydentów Turcji i Azerbejdżanu z premierem Armenii. W niektórych z tych rozmów uczestniczyli też przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i prezydent Francji Emmanuel Macron.

– Mam nadzieję, że powoli zbliżamy się do pokoju i doceniam pracę Charlesa Michela w tej kwestii. Bo, jak wiadomo, spotkania trójstronne odbywały się w Brukseli kilkakrotnie i za każdym razem zbliżamy się do pokoju – stwierdził po całej serii spotkań z premierem Armenii Nikolem Paszynianem prezydent Azerbejdżanu İlham Əliyev, zwracając się do dziennikarzy.

İlham Əliyev odniósł się także do kwestii “korytarza Zangezur”, który połączyłby zasadnicze terytorium Azerbejdżanu z Republiką Nachiczewanu. – Niezrozumiałe jest, że nie dano nam dobrowolnie połączenia do Nachiczewanu. Złamanie zobowiązania jest oczywiście niezwykle wstydliwym faktem. Jednak nadal jesteśmy cierpliwi i powściągliwi. Jestem pewien, że to osiągniemy, byłoby lepiej raczej wcześniej niż później – stwierdził.

A co z Ormianami, którzy żyją na terenie Górskiego Karabachu, gdy ten w całości powróci w granice Azerbejdżanu? – Co do tego, jak zorganizować życie ludności ormiańskiej w Karabachu, to jest osobna kwestia. Planujemy zintensyfikować konsultacje w ramach naszego bloku polityki zagranicznej, a także kontynuować nieformalne stosunki z przedstawicielami ludności ormiańskiej Karabachu – powiedział Əliyev.

– Ormianie mieszkający w Karabachu – powiedziałem to wczoraj w Agdamie – są naszymi obywatelami i nie będziemy rozmawiać o ich losie, ich przyszłym życiu z żadnym krajem, w tym z Armenią – podkreślił prezydent Azerbejdżanu.

– Muszę powiedzieć, że nikt – ani strona armeńska, ani Unia Europejska – nie ma pytań dotyczących pięciu ogłoszonych przez nas zasad. Dziś na spotkaniu z prezydentem Francji widziałem, że te pięć zasad jest akceptowanych – stwierdził Əliyev.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!