W wieku 89 zmarł we wtorek wybitny polski archeolog, prof. Bogusław Gediga. Był specjalistą w zakresie archeologii pradziejowej, badaczem społeczeństw epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w Europie Środkowej oraz wczesnego średniowiecza – podał wrocławski ośrodek Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
“Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 18 października 2022 r. zmarł prof. dr hab. Bogusław Gediga, wybitny polski archeolog, specjalista w zakresie archeologii pradziejowej, badacz społeczeństw epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w Europie Środkowej oraz wczesnego średniowiecza. Nieoceniony pedagog i Mistrz dla wielu dolnośląskich archeologów i historyków sztuki, członek licznych gremiów naukowych oraz wieloletni kierownik Zespołu Archeologicznych Badań Ratowniczych” – napisano na stronie internetowej Ośrodka Badań nad Kulturą Późnego Antyku i Wczesnego Średniowiecza IAE PAN.
Prof. Bogusław Gediga urodził się 13 stycznia 1933 w Radzionkowie (woj. śląskie). Studiował archeologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat uzyskał w 1964 r. na Uniwersytecie Wrocławskim, a habilitację na tej samej uczelni – w 1971 r. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymał w 1990 r. Był związany z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wrocławskim oddziałem Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Był członkiem Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych. Zajmował się różnorodną tematyką badawczą: archeologią pradziejową – epoką brązu i wczesną epoką żelaza Europy Środkowej, sztuką i religią pradziejowa i wczesnośredniowieczną.
Prowadził liczne wykopaliska i projekty badawcze m.in. na terenie Śląska. Kierował też badaniami na Ostrówku w Opolu. Szerokim echem odbiły się wyniki jego badań w Domasławiu (2006-2008), kilkanaście kilometrów od Wrocławia. Naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN przebadali tam unikatowe cmentarzysko sprzed ok. 2,8 tys. lat (https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news,27923,najwiekszy-zbior-malowanej-pradziejowej-ceramiki-z-terenu-polski-przebadany). W obszernych grobach komorowych obok spopielonych szczątków zmarłych archeolodzy znajdowali pięknie zdobione naczynia ceramiczne. Naliczono ich ok. 300 – to największy taki zbiór z terenu Polski i jeden z największych z obszaru Europy Środkowej.
Prof. Gediga napisał ponad 250 artykułów i książek o tematyce archeologicznej. Był też popularyzatorem nauki. Dla szerszego odbiorcy napisał m.in. książkę “Śladami religii Słowian” (1976), publikował też w periodyku “Z otchłani wieków”.
Prof. Gediga był mężem prof. Danuty Minty-Tworzowskiej, badaczki z Wydziału Archeologii UAM w Poznaniu.
“(Archeologia – przyp.) jest to niezwykle atrakcyjną droga życiowa. Ale po to, żeby na nią wstąpić, trzeba dobrze się namyślić. (…) Taką decyzję musi podjąć ktoś, kto skończył liceum i w telewizji doświadcza innej archeologii niż jest faktycznie jest ona jako zawód i nauka” – powiedział w filmie zrealizowanym kilka lat temu przez Zbigniewa Kubiatowskiego z IAE PAN prof. Gediga (https://youtu.be/FevJ90TZvj8).
“Inspiracją, która po raz pierwszy pchnęła tak mocno ludzi młodych na archeologię były informacje o badaniach profesora (Kazimierza – przyp.) Michałowskiego w Egipcie. To otwierało ludziom perspektywę – jak tam postudiuję, to na pewno pojadę kopać piramidy” – dodał w tym wywiadzie. Jednocześnie prof. Gediga przestrzegł, że taki obraz archeologii jako atrakcyjnej przygody nie do końca jest prawdziwy, bo jak mówił, naprawdę wymaga ona wielu poświęceń i wysiłku.
PAP – Nauka w Polsce
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!