W Katowicach posadzono 100 dębów. To Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska. Aleja, którą tworzy sto dębów, powstała dla uczczenia setnej rocznicy powrotu ziem Górnego Śląska do Polski. Pierwszy dąb został posadzony 20 czerwca, w Narodowym Dniu Powstań Śląskich.
Podczas uroczystości odczytany został list od premiera Mateusza Morawieckiego, w którym szef rządu nawiązał do obchodzonej kilka miesięcy temu 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. „Wtedy też zasadzono tutaj pierwszy dąb pamięci, który dał początek tej niezwykłej alei. Składa się ona obecnie ze stu dębów, a każdy z nich ma przypisane konkretne znaczenie symboliczne” – wskazał premier.
„Wszystkie drzewa przypominają nam o postaciach i wydarzeniach świadczących o głębokich związkach Śląska z Polską aż do czasów piastowskich. Dziękuję inicjatorom i twórcom alei za opracowanie tego niezwykłego przedsięwzięcia edukacyjno-przyrodniczego. Stanowi ono bowiem przemyślaną odpowiedź na przestrogi marszałka Józefa Piłsudskiego, który mówił, że naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek w teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – napisał w specjalnym liście odczytanym przez wojewodę śląskiego – premier Mateusz Morawiecki.
– Chcemy oddać cześć i pamięć wszystkich tych osób z województwa śląskiego, którzy dążyli do tego, by mowa polska, język polski mogły być dalej używane. Żeby część Górnego Śląska została przyłączona do granic Rzeczpospolitej Polski – wyjaśnia Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
Przy każdym ze 100 dębów stoi tablica, na której znajduje się notka biograficzna jego patrona. – W większości te nazwiska, ale także nazwy organizacji, opowiadają historię polskiego odrodzenia narodowego na Górnym Śląsku – wyjaśnia dr Andrzej Sznajder.
– Są to postaci oraz organizacje, które od połowy XIX wieku były zaangażowane w kultywowanie polskości, w krzewienie polskiego języka i obyczajów. Wreszcie przechodzimy do wieku XX, spotykamy plejadę wspaniałych postaci – osób, które stanęły na czele zrywu zbrojnego – pierwszego, drugiego i trzeciego powstania śląskiego, które ostatecznie przesądziły o przynależności Górnego Śląska do Polski – wyjaśnia.
Zachęcamy do obejrzenia wyjątkowych zdjęć Katarzyny Olszewskiej:
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!