Wiadomości

Niemieccy biskupi skrytykowani przez Franciszka. Papież się z nimi nie spotkał

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Większość niemieckich biskupów nie odpowiedziała obecnie na propozycję Watykanu. Pozostawia im to jedynie niezwykle wąski zakres możliwości działania, jeśli nie chcą doprowadzić do schizmy z Kościołem powszechnym” – ocenia w komentarzu zamieszczonym na łamach agencji CNA Deutsch Martin Grünewald. Wskazuje przy tym na impas, w jakim znaleźli się niemieccy biskupi po wizycie „ad limina Apostolorum”. „Stało się też jasne, że papież nie pozwoli, aby jego list do Kościoła w Niemczech został trwale odsunięty na bok” – pisze Grünewald.

Wizyta „ad limina Apostolorum” to w dosłownym tłumaczeniu wizyta „do progów Apostołów”. Należy do obowiązków kościelnych hierarchów odwiedzenia grobów świętych apostołów Piotra i Pawła oraz złożenia sprawozdania papieżowi na temat działalności swoich diecezji.

W czwartek Franciszek przyjął w Watykanie niemieckich biskupów. Audiencja – relacjonowały watykańskie media – trwała około dwóch godzin. W piątek niemieccy biskupi spotkali się z szefami kilku watykańskich dykasterii, aby omówić tzw. Drogę Synodalną.

Nawiązując do wspólnego komunikatu Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Niemiec opublikowanego w piątek 18 listopada wieczorem Martin Grünewald z agencji CNA Deutsch zauważa, że z jego tekstu – napisanego językiem dyplomacji – wynika niewiele wspólnego. Poza grzecznymi i pełnymi szacunku deklaracjami o otwartości wymiany myśli, mówi się tylko o różnicach zdań i kontrowersjach w sprawach merytorycznych.

Zauważa, że w piątkowym spotkaniu nie wziął udział papież Franciszek, który niespodziewanie zrezygnował z udziału w ogłoszonych rano rozmowach. Kardynałowie i prefekci dwóch dykasterii, Luis Francisco Ladaria i Marc Ouellet, zabrali głos jako rzecznicy Watykanu – jasno i otwarcie wyrazili obawy i zastrzeżenia, jakie istnieją wobec metodologii, treści i propozycji Drogi Synodalnej.

Wymieniono w szczególności teksty odnoszące się do struktury Kościoła, posługi święceń i warunki dostępu do niej, antropologii chrześcijańskiej itp. „Stało się też jasne, że papież nie pozwoli, aby jego list do Kościoła w Niemczech (z 29 czerwca 2019 roku – przyp. red.) został trwale odsunięty na bok. Stolica Apostolska nawiązała do jego centralnych tematów ewangelizacji i misji” – dodaje Grünewald.

Komentator agencji CNA Deutsch zauważa, że istnieją fundamentalne zastrzeżenia teologiczne ze strony papieża co do zasadniczych zmian, jakie Droga Synodalna chce wprowadzić w Niemczech.

Powtórzono i podkreślono ostrzeżenie Stolicy Apostolskiej z 21 lipca: „»Droga synodalna« w Niemczech nie jest kompetentna, by zobowiązać biskupów i wiernych do przyjęcia nowych form rządzenia oraz nowych podejść do doktryny i moralności”.

„Po drugie, większość niemieckich biskupów nie odpowiedziała obecnie na propozycję Watykanu, aby wprowadzić moratorium na Drogę Synodalną, to znaczy wstrzymać się w celu spokojnej refleksji i dokładnego rozważenia zgłaszanych wątpliwości. Pozostawia im to jedynie niezwykle wąski zakres możliwości działania, jeśli nie chcą doprowadzić do schizmy z Kościołem powszechnym. Są w impasie wobec wysokich oczekiwań, jakie wzbudzili w Niemczech” – stwierdził na łamach agencji CNA Deutsch Martin Grünewald.

/KAI/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!