Wiadomości

Kiedy seryjne Borsuki dla polskiej armii? Prezes PGZ odpowiada

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– W okresie wakacyjnym podpiszemy umowę na produkcję seryjną, na wozy dla polskich żołnierzy – powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej pytany o nowe BWP Borsuk. – Czekamy na tę umowę, ona pozwoli rozpędzić produkcję, a my dziś się do niej przygotowujemy: inwestycje budowlane, w infrastrukturę i maszyny trwają – dodał.

We wtorek, 6 grudnia, polskie władze odebrały pierwszą część sprzętu wojskowego dla polskiej armii kupionego w Korei Południowej – czołgów K2 i armatohaubic K9. 10 południowokoreańskiej czołgów trafi do jednostki w Morągu, która wchodzi w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, zaś 24 armatohaubice zostaną przetransportowane do puku w Węgorzewie, który także przynależy do pomorskiej dywizji.

– To dostawa w ramach tz. gap-fillera, czyli pozyskania uzbrojenia do czasu ustalenia ostatecznego kształtu sprzętu, jaki ma być zamawiany – mówił w Polskim Radiu 24 prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek. – Wersje, które mają być produkowane w Polsce, mają dużo wspólnego z bieżącą produkcją, ale będą w tzw. wersjach PL uwzględniających elementy wprowadzane na miejscu – zaznaczył gość “Cafe Armia” wskazując na karabiny maszynowe, systemy optyki i łączności.

– Następny element to wspólna praca nad zupełnie nowymi rozwiązaniami. Od dłuższego czasu rozmawiamy z partnerami koreańskimi i większej autonomizacji sprzętu wojskowego – mówił Sebastian Chwałek.

Gość “Cafe Armia” skomentował wypowiedzi pojawiające się po informacjach o zakupie sprzętu od Koreańczyków i sugerujące, że polska Huta Stalowa Wola została “poświęcona” na ołtarzu zamówień z Azji. – Niestety, zawsze znajdą się krytycy, szczególnie wśród tych, którzy nie mają pełnej wiedzy, ale szybko formułują zarzuty – stwierdził.

– Dziś rozmawiamy z producentem haubicy K9 w celu umiejscowienia w Polsce serwisu i produkcji tego modelu – zaznaczył prezes PGZ. – Będziemy starali się duże ilości tego produktu ulokować w Hucie Stalowa Wola – wskazał.

– Stalowa Wola ma też kilka innych dużych projektów – przekonywał. – Obawiam się, że będzie nadmiar pracy w Hucie Stalowa Wola. Ci, którzy śledzą na bieżąco rzeczywistość Stalowej Woli widzą, że zakład już się rozrasta. Mogę tylko powiedzieć, że w najbliższych miesiącach będzie dużo większy – mówił.

Pytany o transportery Borsuk, gość “Cafe Armia” przypomniał, że w połowie listopada na poligonie trwały testy nowego wozu pływającego pod kryptonimem Borsuk. – To kolejny krok, który pokazuje, że najbliższe miesiące będą miesiącami rozmów o kolejnych, seryjnych egzemplarzach tego bojowego wozu piechoty – wskazał.

Jak dodał, obecnie w Hucie Stalowa Wola trwają prace nad kolejnymi czterema egzemplarzami pojazdów testowych, które będą potem testowane przez polskich żołnierzy, aby ocenić i zweryfikować możliwości, jakie daje współdziałanie tych pojazdów w grupie

– Myślę, że w pierwszym półroczu przyszłego roku ten sprzęt będzie w rękach naszych żołnierzy. Sądzimy też, że w okresie wakacyjnym podpiszemy umowę na produkcję seryjną, na wozy dla polskich żołnierzy. Czekamy na tę umowę, ona pozwoli rozpędzić produkcję, a my dziś się do niej przygotowujemy. Inwestycje budowlane, w infrastrukturę i maszyny trwają – mówił Sebastian Chwałek.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!