Instytut Studiów nad Wojną (ISW) sugeruje, że planowana ofensywa rosyjska będzie miała miejsce w obwodzie ługańskim lub na kierunku wugledarskim obwodu donieckiego.
Prezydent Rosji Władimir Putin ma podobno przygotowywać nową ofensywę (aby odzyskać inicjatywę na polu walki), która może rozpocząć się już w lutym lub marcu 2023 roku. Według ekspertów wojskowych ISW ostatnie ograniczone rosyjskie ataki lądowe w obwodzie zaporoskim mogą mieć na celu rozproszenie sił ukraińskich i stworzenie warunków do ofensywy w obwodzie ługańskim. Ponadto Rosja przerzuca pododdziały 2. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych z Białorusi do obwodu ługańskiego.
Zdaniem analityków wskazuje to, że planowana ofensywa rosyjska ma najprawdopodobniej zostać przeprowadzona w obwodzie ługańskim, choć może mieć miejsce również na kierunku wugledarskim na zachód od Doniecka. ISW uważa za wysoce nieprawdopodobne, aby ta nowa ofensywa była skierowana na północ Ukrainy od strony Białorusi.
W raporcie zwrócono również uwagę, że Kreml potwierdził, że Putin dokonuje prewencyjnych ułaskawień skazanych za udział w rosyjskiej wojnie na Ukrainie. Według wstępnej oceny ISW, te prewencyjne prezydenckie ułaskawienia mogą zachęcić do dalszej rekrutacji w koloniach karnych i prawdopodobnie pozwolą PMC Wagnera działać z większą bezkarnością na polu bitwy.
Analitycy zwracają też uwagę, że śledztwo rosyjskiej opozycji potwierdziło, że rosyjskie władze deportują na okupowany Krym dzieci z okupowanego obwodu chersońskiego. W raporcie instytutu wspomniano również, że rosyjscy urzędnicy zaprzeczyli raportowi Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) o wybuchach w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZAEP) 26 stycznia.
Rosyjskie dowództwo wojskowe prawdopodobnie stara się ograniczyć relacjonowanie wydarzeń frontowych przez blogerów medialnych, aby odzyskać kontrolę nad rosyjską przestrzenią informacyjną w przededniu ewentualnej nowej ofensywy. Analitycy sugerują, że może również próbować ożywić swoje poprzednie nieudane próby cenzury wymierzonej w społeczność krytycznych blogerów wojskowych.
Zdaniem ekspertów, starania rosyjskiego Ministerstwa Obrony o ograniczenie dostępu blogerów wojskowych do wojska nie powstrzymają wszelkiej krytyki tych blogerów w Internecie. „Taktyka rosyjskiego Ministerstwa Obrony polegająca na tłumieniu informacji z frontu stworzy próżnię w przestrzeni informacyjnej, którą wypełnią powiązani z Wagnerem blogerzy wojskowi, wrogo nastawieni do rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Wykorzystanie przez Rosję nietradycyjnych formacji wojskowych będzie również podważało skuteczność regulacji” – podsumowuje raport instytutu.
ISW повідомив імовірні напрями нового наступу росіян https://t.co/phKUtLNtQP pic.twitter.com/Nvx6KQYyhd
— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) January 28, 2023
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!