We Francji trwa ogólnokrajowy strajk w ramach drugiej fali protestów przeciwko planom podniesienia wieku emerytalnego z 62 do 64 lat.
W strajku, który zakłócił pracę szkół, transportu publicznego i rafinerii ropy naftowej bierze udział osiem dużych związków zawodowych. W całej Francji odbywają się protesty, które po pierwszym dniu akcji przyciągnęły ponad milion osób. Przed głównym protestem w Paryżu tysiące demonstrantów przybyło do Tuluzy, Marsylii i Nicei na południu Francji oraz do Saint Nazaire, Nantes i Rennes na zachodzie.
Progression tranquille des manifestants à Paris contre la #ReformeDesRetraites
On sent que les gens sont confiants pour faire plier macron #greve31janvier #manif31Janvier #manifestation31janvier #NonALaReformeDesRetraites pic.twitter.com/lEB99cEdoi
— Charli☀️🦎 (@CharliB97783485) January 31, 2023
Związki zawodowe poinformowały, że do strajku przyłączyła się połowa nauczycieli w kraju. Ministerstwo edukacji powiedziało, że liczba ta wyniosła nieco ponad jedną czwartą. Transport publiczny nie funkcjonował normalnie – tylko dwie linie metra bez maszynisty kursowały w Paryżu. Na jednej z głównych linii metra było widać tłumy. Elektrownie zgłosiły zmniejszenie produkcji w związku ze strajkiem pracowników głównego przedsiębiorstwa energetycznego EDF.
Rząd Macrona kontynuuje reformę wieku emerytalnego mimo wyników sondaży, które sugerują, że dwie trzecie wyborców jest przeciwnych zmianom. Mają one przechodzić przez Zgromadzenie Narodowe w przyszłym tygodniu. Bez większości w parlamencie rząd będzie musiał polegać na poparciu prawicowych republikanów w takim samym stopniu, jak na deputowanych partii rządzących.
🇫🇷 EN IMAGES | Du côté de la place d'Italie, les nombreux #manifestants commencent à défiler contre la #ReformesDesRetraites à Paris. #greve31janvier
📸 @xztim_ pic.twitter.com/TFXfcwaCCV
— Cerfia (@CerfiaFR) January 31, 2023
Jeden z głównych związków nauczycielskich powiedział, że około 55 proc. nauczycieli szkół średnich w poniedziałek odeszło od tablicy. Uczniowie szkół średnich zorganizowali protesty przed niektórymi szkołami, a studenci na elitarnym Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu zapowiedzieli, że wesprą strajkujących wykładowców.
Départ de la manifestation contre la réforme des retraites à #Paris#greve31janvier #manif31Janvier #NonALaReformeDesRetraites pic.twitter.com/4cnxgoT6IX
— MarocFranceOnline 🇲🇫🇲🇦 (@maroc_online) January 31, 2023
62-letni wiek emerytalny we Francji jest niższy niż w większości innych krajów Europy Zachodniej. Włochy i Niemcy zmierzają w kierunku podniesienia oficjalnego wieku emerytalnego do 67 lat. Wiek emerytalny w Hiszpanii wynosi 65 lat, a w Wielkiej Brytanii 66 lat. W Polsce wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
/wprost.pl, twitter/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!