W prowincji Kadyks, we wspólnocie autonomicznej Andaluzji, na południu Hiszpanii zespół archeologów odnalazł budowle, z których miała korzystać kultura Tartessos. Jedną z nich jest podziemny kanał wodny.
Jak podał w komunikacie Uniwersytet Kadyksu, poszukiwania prowadzone w gminie Medina-Sidonia, m.in. przy pomocy georadaru, potwierdziły, że w rejonie osiedla Las Penuelas znajdują się dwie podziemne budowle, z których prawdopodobnie w przeszłości korzystała starożytna kultura Tartessos. Jej rozkwit przypadł na lata 750-600 p.n.e.
Hiszpańska uczelnia wskazała, że odnalezione budowle są zbieżne z zaprezentowaną w 2016 r. tezą autora książki pt. „Tartessos. Nowy paradygmat” Alberto Porlana, badacza w dziedzinie toponimii, zgodnie z którą na terenie andaluzyjskiej gminy znajdowała się starożytna stolica Tartessos.
Według archeologa Ernesto Rangela, biorącego udział w studium Uniwersytetu Kadyksu, istnienie dwóch budowli w Las Penuelas potwierdziły już badania, w trakcie których korzystano m.in. z sond. Potwierdziły one, że odkrytymi strukturami podziemnymi są prawdopodobnie kanał do przesyłu wody, a także rowy przypominające okopy.
Dodał, że wykonano też zdjęcia lotnicze oraz satelitarne, które dowodzą, że budowle te mogły mieć formę czworokąta.
Z dotychczasowych badań hiszpańskich archeologów wynika, że podziemny kanał wodny miał szerokość 24 metrów i głębokość 3 m. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie był on połączeniem dwóch odgałęzień rzeki Alamo.
Badacze przypomnieli, że wykonane przez Narodowy Instytut Geograficzny (IGN) Hiszpanii zdjęcia lotnicze nad tym obszarem potwierdziły istnienie położonych w pobliżu kanału cieni rowów, które mogły służyć do celów obronnych.
Archeolodzy poinformowali, że w odległości około 50 m od ścian kanału znaleźli 20 położonych równolegle do niego rowów. Naukowcy przyjęli założenie, że z uwagi na fakt, iż miały one 40 cm szerokości i 2 m głębokości, mogły służyć do celów obronnych.
Autorzy studium dodali, że w trakcie dalszych prac konieczne będzie udrożnienie obu zasypanych ziemią budowli.
Hiszpańscy archeolodzy zapowiedzieli, że w najbliższych tygodniach przystąpią do kolejnego etapu prac wykopaliskowych. Dodali, że poszukiwania kolejnych budowli w domniemanej stolicy Tartessos, na które zgodę wydały już władze gminy Medina-Sidonia, ruszą najpóźniej do maja 2023 r.
Kultura Tartessos, która upadła w IV w. p.n.e., budzi wiele dyskusji wśród archeologów, szczególnie w kwestii jej lokalizacji oraz możliwych powiązań z Fenicjanami. Główne miasto Tartessos, słynące z handlu metalami szlachetnymi, niektórzy badacze umiejscawiają w rejonie Kadyksu.
Autor: Marcin Zatyka
Nauka w Polsce – PAP
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!