Na Marsz Papieski zapraszamy wszystkich, którzy chcą wyrazić wdzięczność św. Janowi Pawłowi II. Chcemy, by był to wyraz naszej jedności, a nie element polaryzacji. Nie będzie przemówień, emblematów partyjnych, banerów. Będzie modlitwa, śpiew i słowa Jana Pawła II – powiedziała w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną Małgorzata Żaryn, inicjatorka i współorganizatorka Marszu Papieskiego.
Przejdzie on 2 kwietnia br. ulicami Warszawy i kilku polskich miast. – Chodzi nam o to, aby przywrócić osobę i nauczanie papieża – Polaka naszej wspólnocie oraz przywrócić nam naszą wspólnotę dzięki jego osobie – wyjaśniła.
Żaryn przypomniała, że Marsz Papieski odbędzie się 2 kwietnia, w 18. rocznice śmierci św. Jana Pawła II – w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu i kilku innych miastach. Jak podkreśliła w tej inicjatywie „chodzi o to, by uczcić pamięć papieża – Polaka, przywrócić jego osobę i nauczanie naszej wspólnocie oraz przywrócić nam naszą wspólnotę dzięki jego osobie”.
Inicjatorka zaznaczyła, że „Marsz jest społeczny, organizowany oddolnie. Natomiast formalnie jako organizator występuje Centrum Życia i Rodziny”. – Zawdzięczamy mu bardzo wiele i bardzo wiele jesteśmy mu winni, nie tylko jako Kościół, ale też jako wspólnota Polaków. Swoim pontyfikatem pokazał nam zupełnie inny sposób myślenia o człowieku, o jego znaczeniu i godności, którą w pełni dopiero można zrozumieć w Chrystusie – powiedziała Żaryn, jednocześnie podkreślając, że marsz jest czymś więczej niż tylko formą reakcji na oskarżenia formułowane ostatnio pod adresem św. Jana Pawła II.
– Pomyśleliśmy o marszu, gdyż to chyba w tej chwili jest jedyna forma pokazania społecznej potrzeby przekazu dobra w przestrzeni publicznej. To także potrzeba pokazania, że my chrześcijanie, katolicy i ci wszyscy, którzy uznają wartości chrześcijańskie i patriotyczne – jesteśmy wspólnotą. Wymagamy szacunku dla siebie. Nie możemy już dalej pozwalać na dalsze przekraczanie granic i szarganie naszych świętości – podkreśliła inicjatorka marszu.
Jak zaznaczyła organizatorzy próbują „z całych sił uniknąć” tego, by marsz miał charakter konfrontacyjny. – Już teraz zapowiadamy, że nie będzie żadnych przemówień, emblematów partyjnych, politycznych banerów. Bardzo o to prosimy! Będzie modlitwa, śpiew, słuchanie słów papieża. Marsz ma mieć charakter całkowicie apolityczny. Chcemy, aby ewentualna przynależność partyjna uczestników pozostała ich prywatną sprawą. I zapraszamy wszystkich! Wszystkich, którzy chcą wziąć w nim udział w dobrych intencjach – powiedziała Żaryn, wyrażając nadzieję, że „może właśnie w osobie Jana Pawła to spolaryzowane społeczeństwo będzie mogło w jakimś stopniu odnaleźć swoją wspólnotę i jedność. To on jednoczył nas w czasie swojego pontyfikatu. Pragniemy przypomnieć ten czas, kiedy byliśmy razem i czuliśmy podobnie”.
Marsz warszawski wyruszy o godz. 11.00 z Ronda Dmowskiego. Przejdzie ul. Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem do Placu Zamkowego. Na Placu Piłsudskiego pod Krzyżem Papieskim, pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia i przed kościołem św. Anny, zostaną złożone kwiaty. Marsz zakończy się przy archikatedrze św. Jana, gdzie o godz. 12.30 sprawowana będzie Eucharystia.
/KAI/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!