Właściciel sieci sklepów Biedronka, portugalskie konsorcjum Jeronimo Martins, przegrał w sądzie z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Tomasz Chróstny nałożył w 2021 roku karę 60 mln złotych na firmę za nieprawidłowe wskazywanie kraju pochodzenia warzyw i owoców. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał tę grzywnę.
„SOKiK podkreślił, ze wprowadzenie konsumentów w błąd może dotyczyć cech produktu, w tym oznaczenia krajem pochodzenia” – czytamy w komunikacie UOKiK. Podkreślono również, że „pełna i rzetelna informacja o oferowanych produktach to obowiązek przedsiębiorcy i niezbywalne prawo konsumenta”.
📢Wygrana Prezesa #UOKiK w sądzie z Jeronimo Martins Polska.
Spółka nieprawidłowo wskazywała kraj pochodzenia warzyw i owoców w sklepach Biedronka.
Sąd utrzymał karę ponad 60 mln zł. Wyrok jest nieprawomocny. 🧑⚖️
Decyzja (DOZIK-3/2021) i szczegóły 👉https://t.co/HFIjZajfUP pic.twitter.com/wBMwsX65Mz
— UOKiK (@UOKiKgovPL) April 17, 2023
W kwietniu 2021 roku Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nałożył na Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka, karę w wysokości ponad 60 mln złotych. Firma miała wprowadzać w błąd klientów, podając nieprawdziwe informacje o kraju pochodzenia warzyw i owoców.
Postępowanie wszczęto w maju 2020 r. Powodem były skargi na błędne podawanie kraju pochodzenia warzyw i owoców w wielu sklepach sieci Biedronka oraz potwierdzające to wyniki kontroli Inspekcji Handlowej. Inspektorzy porównywali dane na sklepowych wywieszkach z tymi na opakowaniach zbiorczych lub jednostkowych oraz w dokumentach dostawy.
Szczególną uwagę poświęcono owocom i warzywom, które były deklarowane jako polskie, a wobec których istniało największe ryzyko podania błędnego kraju, gdyż rosną one zarówno w Polsce, jak i w innych państwach. To m.in. cebula, ziemniaki, kapusta, marchew, pomidory, jabłka i truskawki. Nieprawidłowości występowały w 27,8 proc. sklepów Biedronka.
Firma zdecydowała się zaskarżyć decyzję prezesa UOKiK do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W poniedziałek, 17 kwietnia, zapadł wyrok pierwszej instancji, oddalający skargę Jeronimo Martins. Firma może jeszcze odwoływać się do sądu apelacyjnego.
Tomasz #Chróstny nałożył w 2021 roku karę 60 mln złotych na firmę za nieprawidłowe wskazywanie kraju pochodzenia warzyw i owoców. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał tę grzywnę.#iPLhttps://t.co/JMmdeuOaMi
— Portal i.pl (@portal_ipl) April 17, 2023
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!