W porównaniu z badaniem z poprzedniego roku skokowo wzrosła liczba Polaków, którzy uważają, ze członkostwo w UE wiąże się z ryzykiem utraty niepodległości. Mało tego, po raz pierwszy w historii, ci którzy się tego obawiają, mają przewagę.
Według sondażu CBOS-u ograniczenia suwerenności i niezależności Polski w związku z przynależnością do Unii Europejskiej obawia się 45% respondentów, takich obaw nie wyraża 44% respondentów. Liczba pierwszych wzrosła w porównaniu z badaniem z zeszłego roku skokowo. Wtedy podobne obawy wyrażał jeden na trzech badanych, co było liczbą w kolejnych latach dość stałą. W zeszłym roku brak obaw wyrażało jeszcze 55% badanych.
Według pytanego przez Interię prof. Rafała Chwedoruka, powodem zmiany preferencji w tym zakresie jest ożywiona dyskusja ws. unijnych rozwiązań klimatycznych i “resentymenty” wobec Francji i Niemiec, które od ponad roku wykazują się ambiwalentną postawą wobec wojny na Ukrainie.
Z kolei dr Robert Sobiech z Collegium Civitas atakuje sam sondaż uważając, że autorzy popełniają błąd pytając o “suwerenność”, która “ma bardzo różne znaczenia i interpretacje dla badanych”. Wg. niego sondaż to może być “woda na młyn partii eurosceptycznych”.
Historyczny sondaż ws. członkostwa w UE. Takich wyników jeszcze nie było!https://t.co/4eb7NrS8jJ
— Tygodnik Solidarność (@Tysol) May 13, 2023
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!