Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zatwierdził dostawy amunicji kasetowej dla Ukrainy. Broń ta została zakazana w 2008 roku.
Jak pisze Washington Post, USA postanowiły przekazać Urainie amunocję kasetową. To radykalne posunięcie podyktowane jest brakiem wiekszych sukcesów ukraińskiej kontrofensywy. Decyzja jest kontrowersyjna, gdyż w wielu krajach amunicja tego rodzaju jest zakazana i uważana za poważne zagrożenie dla ludności i środowiska nawet wiele lat po zakończeniu działań zbrojnych.
O tym, że władze USA zdecydują się na dostarczenie Ukrainie amunicji kasetowej, amerykańskie media informowały już wcześniej, a w przestrzeni medialnej toczyła się zacięta dyskusja ze względu na kontrowersje dotyczące tego rodzaju broni.
The White House has approved providing Ukraine with cluster munitions and is set to announce a drawdown of the weapons from the Defense Department on Friday. Follow our live coverage. https://t.co/xUwgDl2dDc
— The Washington Post (@washingtonpost) July 7, 2023
Amunicja kasetowa wchodzi w skład pocisków artyleryjskich, głowic bomb i rakiet. Wystrzeliwana jest przez działa, wyrzutnie rakietowe lub zrzucane z powietrza. Pociski tego typu zawierają w swoim wnętrzu setki małych bomb, przez co mogą razić cele na większym obszarze. Broń tego rodzaju potrafi rozproszyć się na terenie nawet pięciokrotnie większym niż w przypadku standardowego rodzaju amunicji odłamkowej. Z uwagi na ten fakt przez wielu oceniana jest jako niebezpieczna – przede wszystkim dla ludności cywilnej i to przez wiele lat po wystrzeleniu (niewybuchy).
Z uwagi na zagrożenia, jakie wiążą się z wykorzystaniem tej broni, setki państw zdecydowało się na podpisanie w 2008 roku Konwencji o zakazie używania amunicji kasetowej. Międzynarodową umowę przyjęto w Dublinie, po czym weszła w życie 1 sierpnia 2010 roku.
Obecnie stronami Konwencji jest 106 państw – wśród nich jest większość państw Unii Europejskiej, Wielka Brytania, Norwegia, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, RPA i Meksyk. Stronami nie są jednak zaangażowane w omawiane działania USA, Ukraina i Rosja.
Polecamy również: Upamiętnienie Rzezi Wołyńskiej: we Wrocławiu wymówiono organizatorom salę
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!