Organizacja „Czas na Odrę” przedstawia się jako “międzynarodowe partnerstwo trzech koalicji organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które działają dla ochrony rzek” i dąży do ustanowienia “stałej ochrony Odry i jej zlewni dla obywateli Czech, Niemiec, Polski i całej Europy”. W rzeczywistości struktura ta stoi za dbaniem o niemieckie interesy gospodarcze.
Niemiecka organizacja „Czas na Odrę” żąda od polskich władz utworzenia Parku Narodowego Dolnej Odry, żeby wstrzymać rozwój żeglugi w Świnoujściu. Nowa minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska wyszła naprzeciw niemieckim oczekiwaniom. Zapowiedziała powstanie nowych parków narodowych i powiększanie obecnych, co ma być „priorytetem resortu”.
Na te słowa entuzjastycznie zareagowała organizacja “Czas na Odrę”, która działa w Polsce m.in. dzięki środkom z niemieckiego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych. Domena organizacji została zarejestrowana w 2022 roku w Niemczech.
🏞️"Rozpoczęliśmy prace nad tworzeniem nowych parków narodowych i powiększaniem obecnych" oświadczyła w środę minister środowiska Paulina @HennigKloska. Dodała, że będzie to priorytet resortu.👏 Proponujemy jako pierwszy Park Narodowy Dolnej Odry.🌊 https://t.co/iOrh4q0CRd
— Czas na Odrę! (@OdraRiver) December 27, 2023
Niemcy od dłuższego czasu sprzeciwiają się budowy portu w Świnoujściu, który byłby konkurencyjny dla portu kontenerowego w Hamburgu. W sierpniu 2022 roku ministerstwo środowiska Niemiec zwróciło się o wstrzymanie robót, zaś w listopadzie Brandenburgia skierowała pozew do Sądu Administracyjnego w Warszawie. Działaniom państwa niemieckiego towarzyszy regularna akcja propagandowa grup ekologicznych finansowanych z niemieckich pieniędzy.
Czeski projekt transportu rzecznego – kanały łączące Łabę, Odrę i Dunaj. Tak powstały trakt wodny ma umożliwić transport rzeczny z portów mórz Północnego, Bałtyckiego i Czarnego wgłąb Europy środkowej. Pytanie za 3 punkty. Komu nie jest na rękę transport Odrą? pic.twitter.com/a9LgnrmcHq
— Człowiek Bóbr 2.0 (@czlowiek__bobr) December 30, 2023
Terminal kontenerowy w Świnoujściu ma przejąć funkcje obecnego portu wewnętrznego. Będzie ulokowany w porcie zewnętrznym i ma być w stanie przyjmować największe statki kontenerowe pływające na Bałtyku. Planowana infrastruktura ma umożliwiać jednoczesną obsługę dwóch dużych jednostek oceanicznych (do 400 metrów) i kilku mniejszych – zwraca uwagę Portal Morski. Projekt przewiduje, że port i tereny składowania kontenerów mają znaleźć się na pirsie. Ładunki mają wyruszyć w głąb kraju nowymi drogami dojazdowymi, koleją, a także żeglugą śródlądową.
Internauci zwracają uwagę, że stowarzyszenie w przeszłości prowadziło akcję propagandową wymierzoną w budowę zbiorników retencyjnych w Wielkopolsce służących do chłodzenia reaktorów atomowych.
Od początku było b. podejrzane, dlaczego niemieckie konto @OdraRiver, które zajmuje się Odrą, nagle zajęło się Wartą i to żeby ZWALCZAĆ retencję.
Sprawę wyjaśnili koledzy z @PSNROK – chodzi o uniemożliwienie powstania zbiornika, który ma chłodzić reaktor jądrowy. https://t.co/Mi5ZsslYj0 pic.twitter.com/XoLyYoVIav— Zygfryd Czaban (@CDzwoni) July 28, 2023
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!