Europa Wiadomości

Kolejne państwa uznają prawa Palestyny. Izrael wpadł w furię

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilka kolejnych państw-członków Unii Europejskiej zamierza uznać Palestynę za niepodległe państwo. O sprawie mówił ostatnio m.in. wysoki przedstawiciel UE do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Josep Borrell.

Kolejne państwa uznają Palestynę za państwo. Josep Borrell przebywał w poniedziałek na Światowym Forum Ekonomicznym jakie odbywa się w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie.Oczekuje się, że kilka europejskich państw członkowskich uzna państwowość palestyńską do końca maja – powiedział. Jak ujawnił Times of Israel, są to Hiszpania, Irlandia, Belgia, Słowenia i Malta.

Spotkanie urzędników europejskich i arabskich na temat Palestyny, odbyło się na marginesie dwudniowego specjalnego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Riyadzie. Jeśli chcemy posunąć do przodu rozwiązanie dwupaństwowe, nie stanie się to z inicjatywy stron. Nie wierzę, że Izrael jest w tym momencie gotowy do negocjacji i nie sądzę, że Stany Zjednoczone są gotowe przejąć nnad tym patronat – powiedział dziennikarzom norweski minister spraw zagranicznych Espen Barth Eide.

– Myślę zatem, że przywództwo arabsko-europejskie to najlepsze, na co możemy liczyć – dodał.

Komentarze Borrella i Eide’a pojawiły się w kontekście działań kilku krajów europejskich, pragnących uznania państwowości palestyńskiej. Na początku kwietnia premier Hiszpanii Pedro Sanchez zadeklarował, że jego kraj uzna państwowość palestyńską do lipca. Sanchez powiedział też, że poparcie dla Palestyny wkrótce osiągnie w Unii Europejskiej „masę krytyczną”, która skłoni kolejne państwa członkowskie do przyjęcia tego samego stanowiska. Chodzi m.in. o skrajnie filożydowską III RP, prowadzącą w tej sprawie mętną politykę.

Na reakcję żydowskiego reżimu, nie trzeba było długo czekać. Tel Awiw oskarżył kraje popierające państwowość Palestyńską o „nagradzanie za terroryzm”, co rzekomo zmniejsza szanse na rozwiązanie konfliktu w Gazie.

Państwowość Palestyny uznaje obecnie 140 spośród 193 państw świata. Państwowość ta została proklamowana już w 1988 roku przez Organizację Wyzwolenie Palestyny. Deklaracja jest uznawana przez ONZ, ale jednocześnie Organizacja nie uznaje suwerenności Palestyny na żadnym terytorium. W 2012 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało Palestynę za państwo-obserwatora w Organizacji. Ostatnio odbyło się głosowanie na temat uznania pełnego członkostwa Palestyny w ONZ, jednak zawetowały je skrajnie filożydowskie USA.

Polska (PRL) uznała państwowość Palestyńczyków wkrótce po jej proklamowaniu w 1988 roku, jednak po oddaniu władzy przez Jaruzelskiego w ręce postkomunistów, postawa władz warszawskich stała się dwuznaczna. Spośród państw Unii Europejskiej państwowość palestyńską uznają na tę chwilę Bułgaria, Węgry, Cypr, Malta, Rumunia, Słowacja, Czechy i Szwecja. Uznaje ją także Watykan.

Polecamy również: Irak wprowadził kary więzienia za sodomię

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!