Świat Wiadomości Żydzi

Żydowscy naziści rozszerzyli okupację Zachodniego Brzegu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ścigane przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, władze izraelskiego reżimu dały zielone światło dla największego od ponad trzech dekad zajęcia ziemi na okupowanym, palestyńskim Zachodnim Brzegu Jordanu.

Żydowscy naziści rozszerzyli okupację Zachodniego Brzegu. Planowane zajęcie, zatwierdzone przez reżim pod koniec ubiegłego miesiąca, ale nagłośnione dopiero w środę, dotyczy 12,7 km kw. ziemi w Dolinie Jordanu. Posunięcie to zwiększa całkowitą powierzchnię gruntów na Zachodnim Brzegu Jordanu zajętych przez Izrael do 23,7 km kw.

Działki nielegalnie przejmowane przez władze Izraela w Dolinie Jordanu sąsiadują ze sobą i są położone na północny wschód od Ramallah, miasta, w którym mieści się główna siedziba władz Autonomii Palestyńskiej. Przejmując działki Tel Awiw zakazał dzierżawienia ich Palestyńczykom. Zostaną najprawdopodobniej wykorzystane pod budowę nowych nielegalnych osiedli dla osadników żydowskich.

Wcześniej, izraelski minister finansów Bezalel Smotricz, który nadzoruje planowanie osadnictwa i sam mieszka w jednym z nielegalnych osiedli, obiecał zwiększenie liczby żydowskich osadników na palestyńskich terytoriach okupowanych aż o milion osób.

Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w toku rozpoczętej przez nich wojny z państwami arabskimi w 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję żydowskiego osadnictwa na tych terenach. Budowa tych osiedli jest nielegalna w świetle prawa międzynarodowego i rezolucji ONZ i zdecydowana większość państw uznaje je za nielegalne. Obecnie około 700 tysięcy Żydów, to jest 10 proc. populacji żydowskiej populacji w Izraelu, żyje na tych dwóch  okupowanych obszarach.

Żydonazistowski reżim przejmuje nie tylko ziemię rolną, ale też skąpe w regionie źródła wody oraz najlepsze drogi, wyłączając je spod jurysdykcji organów Autonomii Palestyńskiej i nie dopuszczając do nich zwykłych Palestyńczyków. Wielu uważa, że wojna w strefie Gazy jest m.in. po to, aby rozszerzać okupację i wypędzać Palestyńczyków z ich dotychczasowych siedzib.

Od 1967 roku Izrael okupuje także obszar Wzgórz Golan w Syrii. W 1981 roku, zgodnie z decyzją Knesetu, Tel Awiw jednostronnie anektował Wzgórza Golan co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową, w tym przez ONZ. Teren ten jest używany przez Izraelczyków do akcji przeciwko władzom i armii Syrii od początku konfliktu zbrojnego w tym państwie. W 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której skrytykowano Izrael za okupację Wzgórz Golan.

Polecamy również: Maroko uwolniło 27 tys. więźniów. “Opróżniają więzienia i umieszczają ich w łodziach”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!