Radykalny syjonista, minister bezpieczeństwa narodowego Izraela, Itamar Ben-Gvir powiedział, że jego celem jest odbudowa synagogi w miejscu, gdzie obecnie stoi meczet Al-Aksa. Podjęcie tego typu działań oznacza wypowiedzenie wojny całemu światu islamskiemu.
Żydowski minister wzywa do odbudowy świątyni jerozolimskiej. Skrajny syjonista (żydowski nazista) Ben-Gvir wywołał oburzenie muzułmanów, mówiąc, że gdyby mógł, zbudowałby żydowską świątynię na terenie meczetu Al-Aksa w okupowanej Jerozolimie Wschodniej. Wzmocnił w ten sposób narrację, że muzułmańskie święte miejsce i palestyński symbol narodowy są coraz bardziej zagrożone.
Minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir, który wielokrotnie ignorował wieloletni zakaz izraelskiego rządu dotyczący modlenia się Żydów w tym miejscu, powiedział w poniedziałek Radiu Wojskowemu, że gdyby było to możliwe, odbudowałby Świątynię Jerozolimską na Wzgórzu Świątynnym. W tym celu, konieczne jest zburzenie meczetu Al-Aksa oraz mniejszej, tzw. Kopuły na Skale.
Kompleks Al-Aksa jest trzecim najświętszym miejscem islamu i symbolem tożsamości palestyńskiej. Żydzi uważają je również za miejsce Pierwszej i Drugiej Świątyni. Ta ostatnia została zniszczona przez Rzymian w 70 r. po Chr.
– Zrobię wszystko, aby umieścić na tym miejscu izraelską flagę – powiedział Ben-Gvir. Kilkukrotnie pytany przez dziennikarza, czy gdyby to od niego zależało, wybudowałby w tym miejscu synagogę, Ben-Gvir odpowiedział: „Tak”.
Zgodnie z utrzymującym się od kilkudziesięciu lat status quo, Żydom i innym niemuzułmanom wolno odwiedzać teren okupowanej Wschodniej Jerozolimy w określonych godzinach, ale nie wolno im się tam modlić ani okazywać symboli religijnych.
Ben-Gvir był również krytykowany przez niektórych ortodoksyjnych Żydów, którzy uważają to miejsce za zbyt święte, aby Żydzi mogli tam wejść. Według czołowych rabinów, żadnemu Żydowi nie wolno wchodzić do jakiejkolwiek części Al-Aksa ze względu na jej świętość.
W ostatnich latach ograniczenia nałożone na terenie kompleksu były coraz częściej lekceważone przez żydowskich nazistów, takich jak Ben-Gvir, co coraz częściej prowadzi do konfrontacji z Palestyńczykami.
Kampania na rzecz budowy „trzeciej świątyni” w Al-Aksa, niegdyś uważana za ruch marginalny, nasiliła się w ostatnich latach. Od objęcia urzędu w grudniu 2022 roku, Ben-Gvir jako minister bezpieczeństwa narodowego odwiedził to święte miejsce co najmniej sześć razy, spotykając się z gwałtownym sprzeciwem muzułmanów. Kompleks meczetu Al-Aksa jest administrowany przez Jordanię, ale dostęp do samego obiektu kontrolują izraelskie siły bezpieczeństwa.
Polecamy również: Wielka Brytania zakazuje “tranzycji” dzieci
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!