Gospodarka Polska Wiadomości

Rząd całkowicie wycofa z obiegu gotówkę?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze coraz częściej mówią o stopniowym zaniku gotówki w codziennego obiegu. Nowe dane z 2024 roku pokazują, że tendencja ta nabiera tempa. Rośnie liczba transakcji bezgotówkowych, a zmniejsza się popyt na banknoty i monety. Czy rzeczywiście Polska może stać się krajem, w którym gotówka przestanie istnieć?

Rząd całkowicie wycofa z obiegu gotówkę? Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował raport, z którego wynika, że udział gotówki w transakcjach detalicznych spada od kilku lat. W 2024 roku liczba bankomatów w kraju zmalała o kolejne 5%, co jest dowodem na to, że Polacy coraz chętniej korzystają z płatności bezgotówkowych. W samym tylko 2023 roku udział gotówki w transakcjach wyniósł zaledwie 23%, co w porównaniu z poprzednimi latami pokazuje znaczący spadek.Zdecydowaną przewagę nad gotówką zyskują płatności elektroniczne.

Dzięki rozwojowi takich systemów jak Blik, Apple Pay czy Google Pay, Polacy chętnie rezygnują z fizycznych pieniędzy. Aż 85% konsumentów korzysta z kart płatniczych lub płatności mobilnych przynajmniej kilka razy w tygodniu. Co więcej, Blik, system stworzony przez polskie banki, jest jednym z najczęściej używanych narzędzi do przelewów i płatności w kraju.Choć gotówka nadal pozostaje w obiegu, jej rola w gospodarce wyraźnie maleje. Niektóre kraje europejskie, jak Szwecja, są już na zaawansowanym etapie przejścia na gospodarkę bezgotówkową.

Polska, choć wciąż zależna od tradycyjnych form płatności, podąża w tym samym kierunku. Coraz więcej instytucji, w tym urzędów, rezygnuje z obsługi gotówkowej, a jednocześnie polski rząd oraz banki promują nowoczesne, cyfrowe formy płatności.Jednym z wyzwań stojących na drodze do pełnej cyfryzacji płatności jest wykluczenie cyfrowe. Starsze osoby, mieszkańcy mniejszych miejscowości oraz osoby z ograniczonym dostępem do technologii mogą mieć trudności z adaptacją do nowej rzeczywistości.

W 2024 roku w Polsce jest jeszcze spora grupa osób, która korzysta wyłącznie z gotówki. Z tego powodu, wprowadzenie gospodarki bezgotówkowej musi być stopniowe i dobrze przemyślane, aby nie wykluczać żadnej grupy społecznej.Prognozy na najbliższe lata sugerują dalszy spadek użycia gotówki.

W Polsce może to nastąpić szybciej, niż się spodziewamy, zwłaszcza jeśli rozwój technologii płatniczych będzie postępował w takim tempie jak obecnie. Warto zatem obserwować, jak rząd oraz instytucje finansowe będą reagować na tę transformację, a także czy zostaną wprowadzone nowe regulacje dotyczące transakcji bezgotówkowych.

Polecamy również: Magna Polonia wygrała ze znachorem Jerzym Ziębą!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!