Finansowana przez podatników (głównie białych ludzi) jadłodajnia w Minneapolis, zakazała wstępu białym. To kolejny przejaw antybiałego rasizmu w USA.
Rasistowska jadłodajnia tylko dla czarnych. Murzynka Mykela „Keiko” Jackson wykorzystała dotację ze stanu Minnesota do uruchomienia projektu Food Trap Project Bodega, którego celem jest pomoc biednym i głodnym mieszkańcom mieszkającym w pobliżu kościoła Sanctuary Covenant na północy miasta. Nastepnie, już jako szefowa jadłodajni, utrzymywanej z pieniędzy mieszkańców, odprowadzających do budżetu miasta podatki (głównie biali), zakazała białym ludziom korzystania z tej placówki.
Jadłodalnia została otwarta 27 lipca br., ale już w ciągu kilku miesięcy została zamknięta i przeniesiona z dala od terenu kościoła po tym, jak Jackson zakazała białym wstępu, w tym miejscowemu, białemu pastorowi. Wcześniej (tj. przed rasistowskim coming-outem murzynki) tenże popierał projekt jadłodalni i zodził się, aby działała na kościelnej ziemi.
Jadłodalnia rzeczywiście została otwarta na terenie kościoła Sanctuary Covenant. Kościół stwierdził teraz w swoim oświadczeniu, że został wprowadzony w błąd przez propozycję Jackson. Pastor Howard Dotson, poszedł osobiście obejrzeć placówkę, ale -jak twierdzi- jako białemu człowiekowi odmówiono mu obsługi.
– To nie jest budowanie społeczności, to jej niszczenie – powiedział w wywiadzie dla Alpha News. – Poszedłem tam i skonfrontowałem się z nią. Powiedziałem jej, że widziałem napis i zapytałem, czy naprawdę myśli, że może wziąć pieniądze z dotacji od władz i dyskryminować biednych białych ludzi – dodał. Następnie złożył skargę do Komisji Praw Obywatelskich w Minneapolis.
Po tym, jak pastor złożył skargę dotyczącą rasizmu i ograniczania praw obywatelskich, Mykela oskarżyła go o „przemoc polityczną”.
„Tutejsze zasoby są przeznaczone dla czarnoskórych i rdzennych mieszkańców. Prosimy o powstrzymanie się od brania czegokolwiek, jeśli nie jesteś jednym z nich” – napisano przy wejściu.
Ostatni spis powszechny wykazał, że 58 procent populacji Minneapolis stanowią biali, a 18 procent populacji to murzyni. Jackson skorzystała z dotacji Paths to Black Health, której celem jest zmniejszenie nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej wśród murzynów, a jednocześnie stworzenie „tętniącej życiem i rozwijającej się” społeczności.
Opis dotacji mówi, że „fundusze są przeznaczone na wsparcie organizacji, które pracują z urodzonymi w USA Afroamerykanami, których zdrowie psychiczne zostało dotknięte… “traumą historyczną”. Trauma ta ma obejmować “zespół pourazowego niewolnika (PTSS) i dziedziczenie epigenetyczne”.
Polecamy również: Nowe profanacje katolickich świątyń we Francji
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!