Europa Wiadomości

Wraca sprawa SMS-ów Ursuli von der Leyen do szefa Pfizera

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Sprawa wiadomości SMS wymienianych pomiędzy szefem koncernu szczepionkowego Pfizer Albertem Bourlą oraz przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen trafiła do sądu. Pierwsze posiedzenie odbędzie się 15 listopada br. w Luksemburgu.

Wraca sprawa SMS-ów Ursuli von der Leyen do szefa Pfizera. Afera została ujawniona w kwietniu 2021 roku przez dziennikarza „New York Times”. Wprawdzie nie jest publicznie znana treść tych wiadomości, a jedynie fakt, że Bourla i von der Leyen intensywnie korespondowali ze sobą w trakcie tzw. pandemii COVID-19. Co ciekawe, miało to miejsce tuż przed podpisaniem przez Brukselę kontraktu z Pfizerem na miliardy dolarów.

“Naw York Times” zwrócił się z prośbą o dostęp do treści SMS, lecz go nie otrzymał. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jurova stwierdziła w oficjalnej odpowiedzi, że komunikaty „krótkotrwałe i efemeryczne” nie są archiwizowane i nie wchodzą w zakres unijnych zasad przejrzystości w zakresie dostępu do dokumentów.

Ta buta i brak przejrzystości wokół korespondencji von der Leyen wywołały oburzenie europosłów i organizacji społecznych, które skrytykowały Komisję za próby uniknięcia odpowiedzialności oraz tuszowanie zakulisowych machinacji. W każdym razie, w związku z powyższym, amerykański dziennik zdecydował się na podjęcie kroków prawnych wobec Komisji Europejskiej.

Kwestia zakupów tzw. szczepionek przeciw covid przez Brukselę jest przedmiotem kilku postępowań, zarówno w Belgii, jak i przed unijnym wymiarem sprawiedliwości. 17 lipca sąd UE, rozpatrując skargę wniesioną przez grupę posłów do Parlamentu Europejskiego, wskazał na brak przejrzystości ze strony Komisji, zwłaszcza w kwestii ryzyka konfliktu interesów pomiędzy jej zespołami negocjatorów i firmami.

W 2022 roku opublikowany został raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, z którego wynika, że Komisja odmówiła ujawnienia szczegółów dotyczących roli von der Leyen w rozmowach dotyczących kontraktu z Pfizerem. Europejski Trybunał Obrachunkowy wytknął von der Leyen odejście od wspólnych ustaleń z poprzednich negocjacji w sprawie szczepionek i samodzielne wypracowanie wstępnej umowy.

Polecamy również: Znamy źródło oskarżeń katolików o mordowanie dzieci indiańskich w Kanadzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!