W ubiegłym tygodniu polski oddział Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN) opublikował coroczny raport z monitoringu ubóstwa i polityki przeciwdziałania biedzie. Najnowsze dane nie napawają optymizmem. Bieda w naszym kraju znów zaczęła rosnąć.
W Polsce rośnie skrajne ubóstwo. Z raportu EAPN Polska wynika, że w 2023 roku prawie co piętnasty Polak żył w skrajnym ubóstwie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia. Zasięg biedy zwiększył się z ok. 1,7 mln w 2022 roku do 2,5 mln w 2023 roku. Ostatni raz taki poziom ubóstwa skrajnego zanotowano w naszym kraju w 2015 roku.
“Wyraźnie zwiększyła się również sfera wykluczenia społecznego (niedostatku) – z 41,1 proc. do 46 proc. W liczbach bezwzględnych wzrost nastąpił z 15,4 do 17,3 miliona osób, które żyją poniżej minimum socjalnego. Obejmuje ono potrzeby przeżycia biologicznego organizmu, ale też towary i usługi niezbędne do wykonywania pracy, kształcenia, utrzymywania więzi rodzinnych i towarzyskich, a także skromnego uczestnictwa w kulturze i rekreacji” – podkreśla EAPN Polska.
W raporcie wskazano też na znaczący wzrost ubóstwa skrajnego wśród dzieci z 5,7 proc. do 7,6 proc. (522 tys. dzieci), seniorów z 3,9 proc. do 5,7 proc. (430 tys. osób) i osób z niepełnosprawnościami. “Ubóstwo skrajne w gospodarstwach domowych z co najmniej jedną osobą z niepełnosprawnością znacznie zwiększyło się z 6,7 proc. w 2022 r. do 9 proc. w 2023 r.” – czytamy. Jak widzimy, nawet podniesienie zasiłku 500+ na 800+ niewiele pomogło w tym zakresie.
“W ubiegłym roku ostrzegaliśmy, że połączenie słabych wyników gospodarki i nadal wysokiej inflacji przy jednoczesnym braku zmian w wysokości świadczeń społecznych i kryteriów do nich spowoduje drastyczne pogorszenie wskaźników ubóstwa. Szczególnie niepokojący jest wzrost ubóstwa wśród najbardziej wrażliwych zbiorowości społecznych, co wskazuje na systemowe problemy w polityce społecznej” – zwrócił uwagę przewodniczący EAPN Polska, dr hab. Ryszard Szarfenberg.
W odpowiedzi na opublikowany raport, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazało na działania, które zamierza w związku z tym podjąć. Poinformowało, że w ramach przeciwdziałania dalszemu wzrostowi biedy, na politykę społeczną w 2025 roku przeznaczony zostanie rekordowy budżet w wysokości 170 mld zł.
NASZ KOMENTARZ: Niestety spodziewamy się, że wraz z dalszymi podwyżkami cen prądu, innym efektom polityki europejskiego zielonego komunizmu i etatyzmu oraz dalszego rozdawnictwa pieniędzy Ukraińcom, bieda w Polsce będzie się tylko wzrastać, podobnie jak inflacja i ceny w sklepach.
Polecamy również: Niemcy nie chcą już “elektryków”. Wracają do normalnego paliwa
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!