Polska Wiadomości

TVP uruchomi ukraiński kanał “Sława TV”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

1 marca 2025 roku TVP uruchomi ukraińskojęzyczny kanał, który będzie się nazywał „Sława TV”. Nadawać ma filmy, programy rozrywkowe i informacyjne. Na razie nie jest jeszcze jasne, ile będzie kosztował polskiego podatnika.

TVP uruchomi ukraiński kanał “Sława TV”. Jak donoszą Wirtualne Media, Urząd Patentowy RP prowadzi właśnie postępowanie w sprawie rejestracji znaku towarowego nowego kanału telewizyjnego.

Na antenie ukraińskiej telewizji TVP będzie można oglądać programy informacyjne, filmy dokumentalne i fabularne, programy rozrywkowe i inne. Ponadto planowane są także programy z interaktywnym udziałem publiczności. Łącznie ukraińska stacja telewizyjna będzie miała 6 godzin czasu antenowego dziennie.

Ukraińska stacja telewizyjna stanie się częścią specjalnego Centrum Programów Zagranicznych, które będzie opiekować się wszystkimi obcojęzycznymi redakcjami telewizyjnymi. Należą do niej już TVP World, Biełsat (edycja białoruska) i Vot Tak (edycja rosyjska).

Przypomnijmy, że w lipcu 2024 roku dyrektor TVP World Michał Broniatowski poinformował, że Telewizja Polska (TVP) planuje zmiany w pracy swoich redakcji zagranicznych, w szczególności planuje otwarcie redakcji ukraińskiej, która rozpocznie działalność w marcu 2025 roku.

13 stycznia ukraińska dziennikarka Maria Hurska napisała na swoim profilu na Facebooku, że „za chwilę” w Warszawie zostanie otwarta nowa redakcja i że trwa już rekrutacja na gospodarzy studiów analitycznych, dziennikarzy telewizyjnych i internetowych oraz redaktorów; produkcji wiadomości, inżynierów wideo i tłumaczy z języka polskiego.

NASZ KOMENTARZ: “Sława TV” brzmi kiepsko i wręcz jako kpina w momencie, gdy za chwilę Ukraina przegra wojnę, co -biorąc pod uwagę sytuację na froncie- jest już przesądzone. Według nas, lepiej brzmiałaby “Bandera TV”. Po co się rozdrabniać? Oczywiście nawet nie pytamy, czy w ramach wzajemności, na Ukrainie powstanie polska rozgłośnia tego samego typu. To tzw. “pytanie retoryczne”. Nie ma wszak dojść do polonizacji Ukrainy, ale ukrainizacji Polski.

Polecamy również: PAN planuje wydać polsko-ukraiński podręcznik do historii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!